Teď ji čeká zdobení, aby se v neděli 27. listopadu v 16 hodin mohla slavnostně rozsvítit. Její předchůdce byl živý stříbrný smrk, který v uplynulých deseti letech sloužil Krnovanům každoročně jako vánoční strom města.

Smrk stříbrný na krnovském náměstí už deset let plní funkci vánočního stromu. Chřadne, a opadává mu jehličí. Vánoce 2021 jsou jeho poslední.
Vánoční strom Krnova je prý vypelichané koště, starosta se ohradil proti

V letech 2012 až 2021 Krnované každé vánoce nazdobili velký smrk na náměstí jako vánoční strom. Byl na náměstí vysazen počátkem devadesátých let se záměrem, že až povyroste, převezme roli vánočního stromu města. Bohužel mšice smrkové ho loni napadly tak masivně, že z větví opadávalo rezavé jehličí. Živý smrk před radnicí neměl šanci. Letos v létě musel být pokácen.

Podívejte se na fotogalerii dřívějšího vánočního stromu

Někteří Krnované se loni o vánocích rozčilovali nad nazdobeným skomírajícím smrkem. Jiní si pochvalovali, že vánoční strom je nádherný aspoň v noci, když na něm svítí dekorace a olysalé větvě ani rezavé jehlicí nejsou vidět.

Starosta Krnova Tomáš Hradil se odumírajícího stříbrného smrku zastal. „Rozhodně si tento letitý smrk nezaslouží, abychom jej teď, na sklonku jeho života, označovali jako "koště", "smeták" nebo jinými hanlivými výrazy. Pokud si potřebujete ulevit, raději vám posloužím já. Jsem zvyklý,“ přihlásil se před rokem starosta Tomáš Hradil k zodpovědnosti za nazdobení chřadnoucího smrku. Připomenul, že tento permanentní "vánoční" smrk toho už hodně pamatuje. Přežil i velké povodně v roce 1997, kdy celé krnovské náměstí bylo pod vodou. „Získal si nás v posledních letech svou vánoční výzdobou a každý rok jsme se těšili na jeho slavnostní rozsvícení. Přijímám a respektuji kritiku za to, že jsme jej naposledy chtěli nazdobit. Chápu, že řezaný strom by vypadal mnohem lépe,“ obhajoval starosta volbu živého, ale chřadnoucího vánočního smrku před rokem.

Krnovská premiéra Grand Prix, vyprodané kino pozdravil i Štěpán Kozub.
VIDEO: Krnovská premiéra Grand Prix, vyprodané kino pozdravil i Štěpán Kozub

Občané většinou lamentovali, že z estetického hlediska umírající smrk není vhodný symbol vánoc, ale zazněly i odlišné názory. Starostovi vyjádřili podporu fanoušci ekologických vánoc, kteří preferují zdobení živých stromů před řezanými. „Pane starosto není ostuda nazdobit strom, který stále žije. Ostuda by byla, kdyby jste nazdobili uřezaný strom,“ podpořili loni fanoušci skomírajícího stříbrného smrku Tomáše Hradila.

Předregistrace pacientů do nové zubní ordinace ve Městě Albrechticích proběhla důstojně. Přihlásilo se dva tisíce zájemců, ze kterých bude vylosováno tisíc pacientů pro registraci.
Bez fronty a emocí: Pacienty nové zubařské ordinace na Bruntálsku vybere los

Nástup extrémního přemnožení mšice smrkové se v České republice časově shoduje s nástupem „suché pětiletky“ v roce 2015. Mšice smrkové mohou být vedle kůrovce dalším poslem klimatických změn. „Přemnožení mšice smrkové na jaře 2015 představuje její dosud nejmasivnější výskyt známý z území Česka,“ uvádí web ministerstva zemědělství s tím, že přemnožení mšice smrkové je vázáno výhradně na okrasné smrky stříbrné ve městech. To byl přesně případ stříbrného smrku, který Krnovanům deset let sloužil jako vánoční strom.