Nakoupit si vánoční dárky, nechat si namalovat vánoční baňku na přání nebo si koupit něco dobrého na zub. To je každoroční nabídka zámeckého Vánočního jarmarku v Linhartovech.

Kromě osvědčených stálic, jako jsou přírodní mýdla, perníčky, dřevěné hračky nebo Ježíškova pošta, se tentokrát o víkendu na zámku objevili noví prodejci s novými nápady. Jejich stánky nabízely třeba originálně zdobené skleněné číše a džbánky, ručně šité či pletené kabelky a trička nebo dřevěné nádobí. „Letošní jarmark se nesl ve znamení rekordů. Měli jsme 69 stánků s nejrůznějším zbožím a také zájem návštěvníků byl více než příjemným překvapením," prozradil kastelán zámku Jaroslav Hrubý.

Zámecké chodby se zaplnily davy lidí už od samotného začátku. Dokonce sem dorazily i zájezdové autobusy, které byly speciálně vypravené jen kvůli linhartovskému jarmarku.

„Rozvěsil jsem letáčky všude možně po okolí a zapojil jsem do propagace i média. Osobně jsem rozesílal pozvánky nejen do informačních center mnoha měst a obcí po celé severní Moravě a ve Slezsku, ale zkusil jsem oslovit třeba i domovy důchodců. A výsledek se dostavil. Vstupenek jsme prodali více jak dva tisíce dvě stě. A protože děti za vstup neplatily, odhaduji celkový počet návštěvníků minimálně na dva a půl tisíce," pochvaloval si kastelán Hrubý.

A počet nakupujících překvapil i samotné prodejce. „Loni touhle dobou jsem měl už sbaleno a byl jsem z Linhartov pryč. Podle loňské zkušenosti jsem prodejcům trdelníku před hodinou říkal, ať už raději nechystají další těsto, protože jim pak zbude. Namísto toho oni teď nahonem museli zadělávat nové, protože tu mají ještě pořád frontu, a to už jsou skoro tři hodiny," svěřil se se svými zážitky prodejce hradního vína.

Trdelník se stal vyhledávanou dobrotou na jarmarcích. A co to je? „Je to maďarská specialita. Těsto se navine na dřevěný válec, obalí se v cukru a dá se pomalu grilovat. Když cukr zvláční, obalí se trdelník ve skořici, kakau nebo v kokosu," vysvětlil jeden z výrobců trdelníků René Pustka.

Jarmark v Linhartovech sice skončil, ale o vánoční atmosféru se ještě postará Vánoční koncert, který se na zámku koná v sobotu 8. prosince.

Daniela Husarová