Na počátku prosince v období kolem Mikuláše si mohli návštěvníci Pradědovy galerie u Halouzků v Jiříkově prohlédnout nejen běžně přístupná místa, ale i ateliér řezbáře Jiřího Halouzky a podívat se na jeho rozpracovaná díla, na skupinku čertů.

„Čerti už šli do pekla, teď pracuji na andělech. Vyřezávám osmnáct nových soch andělů," oznámil řezbář Halouzka.

Sochy čertů mají své nové místo ve své expozici, teď má Halouzka rozpracovány další sochy do největšího vyřezávaného betléma na světě. A protože jsou svátky, rozhodl se řezbář, že lidé ještě stále mohou vstoupit do jeho hájemství a prohlédnout si i jeho ateliér. Takhle to bude až do Tří králů.

„Lidé vejdou do nebe, když otevřou dveře k nám do galerie. Andělé je budou vítat už u vstupu a budou tu nejen ti vyřezávaní, ale i dva živí," lákal k prohlídce Halouzka. Sochy andělů jsou v různé fázi rozpracovanosti, Halouzka na nich bude stále pracovat.

Návštěvníci Pradědovi galerie tak mají šanci vidět řezbáře i přímo při práci. V ateliéru jsou lavice, lidé si mohou posedět pod anděli a dát si třeba punč.

„Andělé jsou z dubu, je to dřina a tvrdé dřevo, ale trvanlivé. Další jsou z lípy, dělám i tři létající, jeden z nich půjde do Pelhřimova do muzea rekordů. Ostatní vytvoří chór andělů v betlémě," prozradil řezbář.

Zvířata v galerii

Prohlídka galerií pak vede dál po obvyklé trase, je to 250 metrů. „Obchůzka je krytá, vše uvidí lidé pod střechou. Letos máme vše nově a lépe nasvíceno. V areálu jsou ještě živí pávi, výři, daňci, za příznivého počasí jsou tu pro děti kolotoče, lanová dráha a prolézačky," vyjmenoval další atrakce Halouzka.

V galerii jsou desítky Halouzkových dřevěných soch a také expozice betlémů od nejrůznějších řezbářů. Hlavní dominantou je největší betlém na světě, se sochami v životní velikosti, který Halouzka neustále rozšiřuje, nyní má 246 figur.

„Betlém vlastně bude dokončen až po mé smrti, protože dokud budu žít, každým rokem přibydou nějaké figury," uvedl Halouzka.

.

Ježíška uvidí návštěvníci Pradědovy galerie na několika dřevořezbách. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Ježíškův domov

Každoročně je v období Vánoc v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově speciální služba. Lidé sem mohou při vstupu předat obsluze dárky pro své děti, a než si projdou galerii a prohlédnou sochy, bude už na ně u Ježíška čekat nadílka.

Podobu Ježíška ztvárnil Jiří Halouzka před několika lety na základě celorepublikové ankety. Přišlo do ní více jak třicet tisíc dopisů. „Ve spolupráci s agenturou Agency J5 porota vybrala, jak vypadá český Ježíšek. Já jsem měl tu čest Ježíška zhmotnit. Všichni vědí, že na Božím Daru je Ježíškova pošta, ale málokdo ví, že domov má Ježíšek v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově," podotkl řezbář.

Až odejde poslední návštěvník

Přímo na Štědrý den bude Jiří Halouzka osobně provázet každou hodinu návštěvníky galerii a prozradí jim to, co se jinak jen tak nedozví.

„Zavřeme, až odejde poslední návštěvník. Teprve pak naše rodina zasedne k štědrovečernímu stolu," prohlásil Halouzka.

Unikátní Nedomlelův betlém

.

Bez návštěvy farního kostela a pohledu na půvabný betlém by to pro mnohé lidi v Bruntále nebyly ty pravé Vánoce. foto: Deník/Dalibor Otáhal

K tradicím řady lidi v Bruntále o Vánocích zajít se podívat do farního kostela na bruntálský betlém. Bez něho by to nebyly ty pravé vánoční svátky. Autor betléma Josef Nedomlel kromě toho bruntálského vyřezal i betlém pro kostel v Mohelnici.

Řezbářskou štafetu převzal jeho syn František a do obou betlémů vyřezává nové figurky. Jeho specialitou je, že jde o figurky pohyblivé. Letos rozšířil František Nedomlel betlém v Bruntále o čtyři sekce, tak říká pohyblivým blokům, kde je tři a více figur. Letos vyřezal do betléma 29 sošek.

Když je vyzkoušel v pohybu, objednával dokonce silnější motor, aby figurky utáhl. „Na figurách jsem dělal už od ledna průběžně," prozradil Nemomlel. V bruntálském betlému je už celkem na sto šedesát figur. Rozestavit je a betlém postavit, to už dá hodně práce.

„To dělá pastorační asistent Karel Peschke. Vlastně je spolutvůrce betlému, protože postavit ho dá každý rok velký kus práce," chválil Nedomlel.

Bruntálský betlém je rozložen na ploše zhruba pětatřiceti metrů čtverečních. Jednotlivé domy a figurky už mají své stálé místo, ale někdy s novými postavami musí Peschke s něčím posunout a něco přestavět. Práce mu zabere zhruba měsíc.

„Letos jsem začal začátkem listopadu a skončil počátkem prosince," řekl Karel Peschke.

I osvětlení má svůj význam. Vše je napojeno na počítač, během dvou a půl minuty jakoby uplyne den. Postupně se rozední, vše rozsvítí, pak se zase setmí a nakonec skončí na okamžik ve tmě. Bruntálský betlém lidé uvidí poprvé po půlnoční mši.

Betlém tvořili přímo na náměstí

.

Dnes už je česko–polský betlém dokončený. Každý návštěvník jarmarku ho může obdivovat před krnovskou radnicí. foto: Deník/Fidel Kuba

Krnovský vyřezávaný betlém tvoří šestadvacet figur v životní velikosti. Jeho spoluautory jsou řezbáři Jiří Halouzka a Franciszek Piecha. Není to náhoda, že Halouzka je Čech a Piecha Polák. Jejich betlém je totiž výsledkem partnerství měst Krnov a Prudnik.

Vznikl díky projektu „Ochrana a propagace lidové tvořivosti a uměleckých řemesel polsko-českého pohraničí" přímo na náměstí před očima Krnovanů.

Betlém vytvářeli řezbáři po čtyři roky na vánočních jarmarcích před zraky kolemjdoucích. Poslední šestadvacátou postavou dokončenou v roce 2012 byl krnovský ponocný třímající v ruce roh. Podle starosty Prudniku Franciszka Fejdycha jde o jediný česko-polský betlém s postavami v životní velikosti.

„Zpočátku jsem netušil, do čeho se pouštím. Když nás odvezli do lesa, ať si vybereme dřevo, ani jsem neměl s sebou pilu. Na náměstí jsme měli otevřený stan, do kterého sněžilo a foukalo. Mráz minus osm stupňů. Večer jsem v hotelu hodinu ležel ve vaně, abych rozmrzl.

Pak ale vždy přišla satisfakce, když jsem si uvědomil, kolik práce jsem zase udělal. Také mě mile překvapil zájem lidí, kteří poprvé měli možnost vidět zblízka práci řezbáře. Někteří to brali detailně a strkali hlavu co nejblíž, až jsem měl strach, že jim ji uříznu. Výsledek je pro mě zadostiučiněním a myslím, že mám být na co pyšný," uvedl po dokončení díla polský řezbář Piecha.

Kde všude můžete vidět betlém?

Vánoční výzdobou se mohou v těchto dnech pyšnit i místní kostely. Součástí výzdoby většiny kostelů jsou také betlémy. Kde všude se mohou lidé v našem regionu zajít na betlémy podívat?

Bruntálský betlém

Známý dřevěný betlém z dílny Josefa Nedomlela a také jeho syna Františka Nedomlela bude opět vystaven v bruntálském farním kostele Nanebevzetí Panny Marie na Žižkově náměstí v období od 25. prosince do 3. ledna. V tomto termínu se každý den kostel pro zájemce otevře od 14 do 17 hodin a také vždy 15 minut před a po bohoslužbách.

„Pan Nedomlel do betléma každý rok přispěje pár novými kousky. Letos do betléma přibude sklárna, skupinka hrajících si dětí, figurky kolem bruntálského zámku a budova řezbářství Bruntál," sdělil Karel Peschke, pastorační asistent Římskokatolické farnosti Bruntál.

Otec Františka, Josef Nedomlel, vytvořil za svých časů podobný betlém pro kostel sv. Tomáše v Mohelnici, který obsahuje krom jesliček různé figury a také stavby dvou známých hradů, Bouzova a Karlštejna. František Nedomlel do něj dodal v roce 2003 chybějící figurky muzikantů a betlém je nyní každoročně o vánočních svátcích vystaven.

.

Betlém v Jiříkově je největší na světě. Zde je návštěvník obklopen figurami ze všech stran. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Výstavy v době okolo bohoslužeb

I v kostele sv. Michaela ve Vrbně pod Pradědem bude k dispozici vždy před a po bohoslužbách během vánočních svátků možnost prohlédnout si betlém. Mimo termíny bohoslužeb se mohou zájemci domluvit s místním farářem, který by jim kostel otevřel.

„Bohužel nemáme prostředky k tomu, aby někdo kostel hlídal proti zlodějům, proto tu nemáme návštěvní dobu. Náš betlém se skládá převážně ze dřeva, doplněný je výtvory ze sádry, na ploše přibližně tři krát čtyři metry," oznámil farář Miroslav Horák.

V okolních kostelech farnosti Vrbno pod Pradědem budou drobnější, převážně sádrové, betlémy vystaveny v Karlovicích nebo Široké Nivě.

Kostely Římskokatolické farnosti Malá Morávka také ozdobí betlémy. Hned při půlnočních mších 24. prosince si mohou návštěvníci prohlédnout betlém v kostele obce Václavov u Bruntálu ve 20 hodin, dvě hodiny nato v Rudné pod Pradědem a nakonec o půlnoci v Andělské Hoře.

Betlém kostela v Malé Morávce mohou zájemci navštívit hned následující den 10 hodin. Další Betlémy najdou lidé také v kostelech obcí Světlá Hora nebo Dolní Moravice. Prohlídka betlémů v kostelích v Malé Morávce, Dolní Moravici, Světlé Hoře, Rudné pod Pradědem bude možná také v pátek 25. prosince od 14 do 14.30 hodin.

Betlémy zde vydrží až do nového roku a budou k vidění vždy kolem času pořádání bohoslužeb. V kostele v Dětřichovicích je pro zájemce na pátek 25. prosince od 12 do 16 hodin připravena akce Nový figurální betlém.

Živý betlém

Krásnou podívanou nabídne hospodářská stavba Schindlerova stodola v Malé Morávce. V neděli 27. prosince od 14 hodin zde vystoupí místní školní mládež, která všem návštěvníkům zahraje nejznámější a věčný příběh tohoto světa.

Představení bude spojeno i s událostí otevření stodoly nabízející muzejní expozice, které zde volně k prohlídce potrvají až do poloviny ledna.

Historický Betlém 
v Ludvíkově

Celoroční prohlídku betlému nabízí drobné muzeum nacházející se v budově Obecního úřadu Ludvíkov. Dřevěný betlém byl objeven v roce 2009 při rekonstrukci místního kostela.

„Pozvali jsme si tehdy Františka Nedomlela, aby zjistil, zda mají figurky nějakou hodnotu. Řekl, že ano, a doporučil nám restaurování figurek u Josefa Komárka, který přiřadil jejich vznik k době kralické, tedy polovině 19. století.

Betlém byl zrestaurován, doplněn ozdobnými římsami a je vystaven v našem muzeu, které je návštěvníkům k dispozici podle otevírací doby úřadu, nebo, v případě velikého zájmu turistů, i po domluvě zároveň s prohlídkou kostela," vysvětlila Dana Selingerová, starostka obce Ludvíkov.

Největší vyřezávaný betlém na světě

Mimořádnou vánoční prohlídku mohou lidé absolvovat v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově. Tady zažijí Vánoce mezi anděly. Hned u vchodu návštěvníky přivítají živí andělé, další, ale už jen vyřezávané, uvidí na dalších místech. Řezbář Halouzka má rozpracováno osmnáct andělů v životní velikosti, lidé se také dostanou výjimečně až do řezbářského ateliéru.

Prohlídka měří 250 metrů, lidé uvidí také výstavu betlémů moravských řezbářů a především největší dřevěný vyřezávaný betlém na světě v životní velikosti, který Halouzka začal vyřezávat v roce 1989.

V galerii je také vyřezaný Ježíšek, který nosí dárky dětem. Pokud lidé přijdou s dětmi, mohou dát u vstupu obsluze dárek a jejich dítě ho pak najde u Ježíška. Galerie je přístupná každý den po celý rok, ale prohlídka řezbářova ateliéru s rozpracovanými anděli a s obsluhou v andělských kostýmech zde potrvá jen do Tří králů.

Výjimečná bude prohlídka na Štědrý den, kdy návštěvníky bude osobně provázet každou hodinu sám Jiří Halouzka.

.

Na sochy se sedá! Návštěvníci v Jiříkově si mohou na sochy v betlému nejen sáhnout, ale třeba i se na ně posadit. foto: Deník/Dalibor Otáhal

Nový betlém 
na Cvilíně

O vánočních svátcích stojí zato vydat se do Krnova na Cvilín a vstoupit do kostela, kde bude vystaven nový betlém.

„Chlév, zvoničku a studnu pro nás vyřezal Jaroslav Peter a figurky, z nichž každá je oblečena do látkových šatů, jsou dovezeny z Itálie. Myslím, že to bude nejkrásnější betlém v Krnově," řekl rektor kostela Sebastian Gruca.

Ten zároveň prozradil, že se řádu v těchto dnech podařilo získat dvousettisícový příspěvek od Česko-německého fondu budoucnosti na restaurování původních dochovaných maleb z 18. století. „V příštím roce tak budeme moct začít s jejich záchranou," uzavřel Sebastian Gruca.

Prohlídky betlému o vánočních svátcích budou umožněny mimo čas bohoslužeb také ve čtvrtek 24. prosince od 21 do 22.30 hodin, v pátek 25. prosince od 9 do 11.30 hodin a v sobotu 26. prosince od 14 do 17 hodin.

Dalibor Otáhal, Fidel Kuba, Miriam Opletalová, Gabriela Mathiasová