Mikuláš byl připravený vyslechnout dětské básničky. Andělé na chůdách informovali děti, že čerti dorazí až za dva týdny. Starostka Města Albrechtic Jana Murová zjišťovala, kdo z přítomných byl hodný a kdo zlobil.

Anketa mezi dětmi ukázala, že rodiče nejčastěji zlobili popíjením piva, věčným vysedáváním na gauči a koukáním do mobilu. Pak starostka představila kapelu z místní základní školy „Až bude tma“.

„Když jsem se ptala, jak se jmenují, tak mi řekli: Až bude tma. Protože dneska čekáme, až bude tma, a budeme moct rozsvítit vánoční stromeček,“ představila Jana Murová hudebníky, kteří svým vystoupením na náměstí vykouzlili magickou předvánoční atmosféru.

Trdelník s Nutellou je ze všech nejdražší

Pro zahřátí byl na náměstí připravený nejen čaj, grog, svařák a punč, ale také alpaka termo ponožky, vlněná čepice a propanbutavové teplomety u stánků. Také výklady albrechtických obchodů byly plné tipů na vánoční dárky, dekorace a mikulášské masky.

Mikulášský kostým se zde prodává také pod půvabným anglickým názvem Czech Santa. Obyčejný kakaový, oříškový nebo skořicový trdelník je v Albrechticích na 80 korun. Jak nás v těchto dnech informují politici, Nutella je v českých obchodech dost drahá. Zřejmě proto trdelník s Nutellou byl na albrechtickém náměstí ze všech nejdražší. Prodával se za stovku.

U vánočních punčů bylo vidět, že prodejci přepisovali cenovky. Zřejmě aby srovnali svou cenovou nabídku s ostatními stánkaři kolem. Ceny svařáku a punče se nejčastěji pohybovaly mezi 50 a 60 korunami za dvě deci. Punč nebo svařák obohacený rumem, griotkou či vodkou stojí na jarmarku kolem stovky.

POZVÁNKY NA DALŠÍ VÁNOČNÍ AKCE NA BRUNTÁLSKU

Vánoce u albrechtických zahrádkářů

Spolek Zahrádkáři Město Albrechtice zve nejen své členy, ale také širokou veřejnost na Vánoční výstavu, která se koná ve dnech 28. 11. až 30. 11. vždy od 9 do 16 hodin v klubovně Základní školy Město Albrechtice.

Výstava nabídne ukázku dekorování perníčků, prodej tradičních výrobků, práce klientů  Harmonie a soutěž o nejlepší vánoční cukroví z domácích receptů. Samozřejmostí je občerstvení a spousta inspirace na vánoční výzdobu. Součástí zahrádkářské výstavy bude také soutěž o nejhezčí vánoční dekorace.

Rozsvícení vánočního stromu v Hynčicích

Také v Hynčicích si chtějí užít adventní atmosféru. Klub důchodců Hynčice a Hynčický babinec se spolupráci s Městem Albrechticemi pořádají Rozsvícení vánočního stromečku v pátek 1. prosince  u obchodu v Hynčicích. 

Od 16 hodin je na programu vystoupení pěveckého sboru Berušky z mateřské školky. Pro děti bude jako vždy připravena tvořivá dílnička. "Těšit se můžete také na bohaté občerstvení a stánkový prodej. Přijďte si společně s námi vychutnat vánoční setkání a užít si předvánoční čas. Potkáme se před obchodem v Hynčicích," zvou organizátoři.

Betlémy na zámku Linhartovy

Zámek Linhartovy jako každoročně pořádá velkou výstavu rodinných betlémů. Kastelán Jaroslav Hrubý betlémy miluje a také je rád tvoří. Vernisáž letošní výstavy betlémů se koná na linhartovském zámku v sobotu 2. prosince v 17 hodin.

Následné prohlídky rodinných betlémů pro veřejnost pořádá zámek v prosinci každou sobotu a neděli od 14 do 17 hodin. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Pro školy platí možnost domluvy individuální prohlídky od úterý do pátku. Výstava je oslavou bohaté historie českých betlémů. 

close Vánoční pouták info Zdroj: Redakce zoom_in