„Přijmout humanitární pomoc znamená současně přiznat, že existuje chudoba. Na Ukrajině si zřejmě chtěli vylepšit svou image dost podivným způsobem, když nám vzali jedinou možnost pro bezcelní převoz nejen vánočních dárků, ale také jiných věcí z oblasti humanitární pomoci, jako jsou oděvy, kola, kočárky či invalidní vozíky," konstatoval Svatopluk Chlápek ze Slezské Diakonie, který každoročně organizoval převoz dárků z Krnova partnerským organizacím na Ukrajině.

Hlavním garantem akce Dárky pro Ukrajinu je společnost Pomoc Těšínského Slezska. Důvodem, proč na Ukrajinu v této chvíli nelze vozit žádnou pomoc ani dárky dětem a seniorům, je neexistence takzvané humanitární komise. Tu musí jmenovat ukrajinský prezident a její činnost pak podléhá ministerstvu mimořádných událostí.

„Oficiálně nám nikdo důvody nevysvětlil, takže se jen můžeme domnívat, co prezidenta vedlo k nejmenování humanitární komise. V poslední době se na Ukrajině stále častěji hovoří o možnosti vstupu do Evropské unie. Možná chtěl prezident Viktor Janukovyč tímto krokem dát jasný vzkaz Evropě, že Ukrajina není zaostalou zemí na konci Evropy.

Z vlastních zkušeností z mnohých cest na Ukrajinu však víme, že je obrovský rozdíl mezi ekonomickou situací velkých měst, jako je Kyjev nebo Lvov, a periferií typu Zakarpatská Ukrajina, kam vozíme nejvíc materiálu," uvedl Svatopluk Chlápek, kterého už na Krnovsku oslovila řada dárců s dotazem, kam mohou své letošní příspěvky do sbírky odevzdat.

„Přemýšleli jsme, jak tuto situaci vyřešit. Jedinou možností je vybírat finanční prostředky a dárky pro děti a seniory nakoupit a zabalit přímo na Ukrajině. Jen tak můžeme pokračovat v tradičním projektu pomoci potřebným lidem," doplnil Chlápek s tím, že na účet lze zaslat libovolný finanční příspěvek, přičemž orientační cena jednoho dárku je 200 až 300 korun.

Termín pro zasílání financí na účet 183 153 869 / 0300 variabilní symbol 2013 je do konce roku.

Do finančních i humanitárních sbírek pro Ukrajinu se na Krnovsku zapojuje i řada dalších organizací. Letos v období Velikonoc se například krnovská místostarostka Renata Ramazanová vydala navštívit partnerské město Nadvirna a při té příležitosti tam předala dary zaměstnanců Městského úřadu v Krnově určené dětskému domovu.

„V domově jsou děti ve věku od jednoho do šesti let. Kdo na Ukrajině někdy byl, ví, že tamní podmínky jsou diametrálně odlišné od našich. Proto je báječné, jakým způsobem k tomu naši pracovníci přistoupili. Když jsme to odhadem spočítali, celkem se sešly dary za čtrnáct tisíc korun," řekla místostarostka, která sama nakoupila halenky pro holčičky a džíny pro chlapečky.

Krnovští úředníci darovali balíky dětských plen, sušená mléka, kaše, kojenecké výživy a kosmetiku, ale také papuče, plyšáky a panenky. Zastupitelstvo Krnova uvolnilo z rozpočtové rezervy dvaatřicet tisíc korun na zakoupení speciálního kočárku pro pětiletého chlapce Pavla Vytaljevyče Jarmoščukova postiženého mozkovou obrnou.