Barokní socha Neptuna v kašně před Švédskou zdí je považována za symbol i ochránce Krnova. Tento římský vládce moří má podle antických legend svou moc ukrytou v trojzubci. Přesto z něj krnovští vandalové nemají respekt.

Krnovské fontány ožívají v polovině června puštěnými vodotrysky, z nichž prýští voda. Těsně před zahájením sezony pracovníci technických služeb zjistili, že chudák Neptun má trojzubec zahnutý do pravého úhlu.

Dost těžký a silný vandal se musel v noci na trojzubec pověsit a páčit ho vší silou, aby dokázal kovovou tyčku takto zdeformovat. Naštěstí Neptunova ruka nápor vydržela a pracovníkům technických služeb se podařilo trojzubec narovnat do původní napřímené podoby, takže dnes už kolemjdoucí nic nepozná.

Neptun je častým terčem vandalů

Původní kamenný Neptun z osmnáctého století kvůli vandalům dokonce přišel o trojzubec i s celou rukou, takže tato vzácná socha musela být navždy ukryta do interiéru Domu Evropy, kde je pod stálým dohledem.

Dnes už stojí v kašně u Švédské zdi jen přesná kopie originálního Neptuna z umělého kamene, ale ani té nedají vandalové pokoj. Před rokem například vandalové počmárali sochu Neptuna centrofixem.

Naštěstí se vše podařilo uvést do původního stavu, takže lidé v parku si mohou vychutnat příjemný stín stromů, svěží vzduch, zvuky dopadajících kapek na vodní hladinu i Neptuna v celé jeho kráse. A mohou obdivovat, že trojzubec nedal z ruky.