Na svátek svatého Valentýna mohou lidé nejen potěšit svého milovaného partnera či partnerku, ale taky udělat dobrý skutek.

Dárci krve, kteří přijdou ve středu 14. února na Transfuzní službu v Bruntále, mají šanci soutěžit o romantickou večeři pro dva. Přijít mohou jak noví, tak stávající dárci.

„Motivace pro darování krve či krevních složek může mít mnoho podob, většinou je to ale právě příjemný pocit z dobrého skutku nebo pomoc druhým, která k nám dárce přivádí. Rozhodli jsme se proto využít příležitosti svátku svatého Valentýna a pro dárce připravili ještě další motivaci v podobě odměn,“ uvedla ředitelka Transfuzní služby Marie Urbánková s tím, že kromě možnosti zachránit lidský život tentokrát nabídne transfuzní oddělení všem dárcům také možnost zasoutěžit si.

Dobrovolníci, kteří přijdou ve středu 14. února darovat plazmu na odběrové středisko Bruntál, budou zařazeni do slosování o romantickou večeři pro dva. Večeře se bude podávat v bruntálské restauraci a penzionu U Kata.

DÁRCI SE MUSÍ OBJEDNAT PŘEDEM NA ODBĚR

„Oceníme každého prvodárce, který k nám přijde poprvé a rozšíří řady našich pravidelných dárců. Rádi ale uvidíme samozřejmě i naše stávající dárce, které srdečně zveme i s jejich partnery,“ doplnila lékařka Marie Urbánková s tím, že k valentýnskému odběru je potřeba se objednat předem.

Dárcem krve či krevních složek se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 65 let, přičemž vhodnost dárce je ještě vždy individuálně posuzována zdravotnickým personálem.

Výhodami darování krve je přitom v současnosti nejen dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení a odpočet ze základu daně z příjmu, a to ve výši 3 tisíce korun za každý odběr.