Váleční veteráni se sešli představiteli Bruntálu a generálním konzulem Ruské federace v Brně Valerijem Děrgačevem. Ten jim na základě rozhodnutí ruského prezidenta předal pamětní medaile.
Na setkání veteránů druhé světové války v bruntálském Společenském domě jich bylo ve čtvrtek 22. dubna pozváno na tři desítky, kteří žijí v našem okrese. Mnohým však nedovolil jejich zdravotní stav zúčastnit se a především osobně si převzít pamětní medaile „65 let vítězství ve Velké vlastenecké válce“. Toto vyznamenání jim bylo uděleno na základě výnosu prezidenta Ruské federace Dmitrije Medveděva. V Bruntále jej z rukou generálního konzula Ruské federace v Brně Valerije Děrgačeva převzalo patnáct bývalých vojáků z druhé světové války.
Veteráni si prošli boji a válečné útrapy na Ukrajině, v Polsku a pak i v Československu. Za jejich oběť , hrdinství a nasazení jim poděkoval při předávání medailí generální konzul Ruské federace v Brně Valerij Děrgačev. „Mladá generace musí vědět, že vy jste bojovali s fašismem na život a na smrt, že díky vám, vašemu hrdinství lidé žijí šťastně a svobodně. Ale to vítězství bylo dosaženo za cenu obrovských obětí, které jsou dnes těžko představitelné. Jsme vděčni vám, veteránům,“ řekl ruský generální konzul.
Mnozí z bývalých vojáků neskrývali své emoce a zavzpomínali na válečná utrpení i krutá pravidla války. Antonín Šebík z Rýmařova sloužil na letišti Mokrad na Slovensku. Narukoval jako mladík, když vypuklo Slovenské národní povstání. „Měli jsme rozkaz: na sto metrů odstřelit nepřítele, když neodstřelíte, odstřelí on vás,“ prozradil tehdejší zákon přežití. Zažil i bombardování zásobovacích hangárů. V květnu mu bude devadesát let.
Přítomným vojenským vysloužilcům poděkoval i starosta Bruntálu František Struška. „Po celou tuto dobu žijeme v míru, čím dál více zapomínáme na to skutečně důležité a děláme si starosti z věcí, které vy můžete označit za malicherné. Už si skoro neuvědomujeme, jak cenně je žít v této době, vzdálené všem válečným utrpěním,“ řekl starosta. „Proto si nesmírně vážím každého okamžiku, kdy si můžeme tuto hodnotu připomenout bezprostředním setkáním s těmi, kteří se podíleli na utváření budoucnosti nás i našich potomků. Takový okamžik nastal právě dnes,“ dodal František Struška.