Lidé, kteří zaslouží obdiv a úctu za svou odvahu, touhu přežít a pomoc druhým za největšího světového vojenského konfliktu všech dob se sešli na bruntálské radnici. Válečné veterány přijal starosta Petr Rys. Setkání se uskutečnilo pod záštitou Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské.
Město na své hrdiny nezapomíná. To platí o bruntálském rodáku Petru Beckovi, válečnému vězni koncentračního tábora v Osvětimi, který uprchl z pochodu smrti a přidal se k Rudé armádě nebo Jarmile Pösslové, zapojené do pomoci partyzánů. „Když jste mladý člověk, neberete to jako nějakou zásluhu nebo zvláštní věc. Tatínek nám řekl dones to nebo to partyzánům a já to prostě automaticky udělala,“ uvedla skromně Jarmila Pösslová.
Podobně skromný je i Petr Beck. „Měli bychom být vděčni starostovi a ostatním členům rady. V takové sestavě jsme nebyli přijati snad od roku 1945,“ nešetřil chválou Beck. Těmto dvěma zasloužilým účastníkům Petru Beckovi a Jarmile Pösslové předal ocenění předseda jednoty Československé obce legionářské Opava Václav Krejčí.
Den válečných veteránů
Den válečných veteránů si přišlo na bruntálskou radnici připomenout osm aktivních účastníků druhé světové války. „Se skromností povyprávěli své strhující životní příběhy a poslechli si slova uznání a poděkování,“ sdělil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.
Starosta Rys řekl, že je pro něj vzácným a nesmírně cenným okamžikem setkat se s těmi, kteří nasazovali své vlastní životy, aby pro nás zajistili klid a svobodu. „Má to pro mne obrovskou cenu,“ řekl starosta.
Petr Beck přišel kvůli nacistům o polovinu své rodiny. foto: Deník/Karel Janeček