Za dvě sezony, co je v provozu, si václavovská lanovka získala přízeň lyžařů a přispěla k rozvoji turistiky v místě samém. Její přínos pro obec potvrzuje i starostka Jarmila Pavlíková. „Dala víc do povědomí Václavov a samozřejmě, což je pro nás velmi důležité, přinesla zaměstnanost místních lidí,“ potvrdila Pavlíková.

S rozvojem počítá celý mikroregion

Obdobný názor má i starosta sousední Dolní Moravice. „Čtyřsedačková lanovka na území Horního Václavova bude doufám opět plně vytížená a přeji si abychom jednou uskutečnili rozšíření této lanovky na Čertův kopec tak, aby ten rozvoj turistiky tady měl smysl,“ uvedl starosta Dolní Moravice Ladislav Velebný.

Václavovští by chtěli v dohledné budoucnosti celý skiareál zvětšit. „Nejen obec, ale celý Mikroregion Rýmařovsko počítá s rozvojem. Máme to ve svých plánech, ve směrnicích rozvoje. Teď se pracuje na změně územního plánu, která počítá s rozšířením skiareálu jednou nebo dvěma lanovkami z Čertovy hory, které budou prudší a delší,“ vysvětlila starostka Pavlíková.

Kde najít investora?

Celý proces je teprve na začátku. Zásadní význam při případném povolování lanovky bude mít postoj ochranářů. Proti stavbě další lanovky již protestovali dva chataři z Václavova.

Ne všichni obyvatelé Václavova nový vlek vítají. Více čtěte zde.

„O záměru rozšířit skiareál ve Václavově jsme informováni. Investiční záměr je vždycky jakýmsi kompromisem za strany investora a orgánu ochrany přírody. Pokud se investor zaváže splnit podmínky, které jsou jednoznačně dány zákonnými normami a příslušnými orgány, pak si myslíme, že není problém tyto záměry povolovat,“ sdělil vedoucí bruntálského odboru životního prostředí Vladimír Procházka.

K rozšíření areálu je ale ještě poměrně dlouhá cesta. Nejprve musí proběhnout územní rozhodnutí a po něm stavební řízení. Ze všeho nejdůležitější však asi bude najít vhodného investora. Obce jsou na investice podobného rozsahu příliš chudobné.

Ladislav Olejníček