Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky Václav Krása navštívil ve středu 27. srpna odpoledne veřejné záchody v Bruntále. Na vlastní kůži si tento vozíčkář vyzkoušel, zda je WC pro tělesně postižené skutečně bezbariérové. Jeho počínání sledoval spolu s dalšími zástupci města také vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Bruntále Miroslav Hájek.

„Schválně si zapínám stopky, abych si změřil, jak dlouho bude trvat, než dorazí obsluha,“ konstatoval Hájek poté, co Krásův asistent zmáčkl tlačítko zvonku umístěného vedle výtahu pro invalidy.

Žena, která zde drží stráž, vykoukla ven během několika vteřin. O pár sekund později už vozíčkář cestoval výtahem do suterénu, kde se toalety nacházejí. Kroky přihlížejících úředníků směřovaly za ním i do kabinky. Až tam se Krása dostal bez problémů a komplikací.

„Je to špatně,“ byla první Krásova reakce, když se z vozíku přesunul na mísu. „Jsou tu špatně madla. Madlo napravo by mělo být ve vzdálenosti pětadvacet centimetrů od mísy, tady je to víc. Zrcadlo je umístěno vysoko nad umyvadlem, takže vozíčkář se do něj nepodívá. Jinak mám z WC velmi dobrý dojem. Je tu fakt perfektně čisto,“ sdělil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením a pokračoval: „Ještě mi vadí, že vozíčkář zde není samostatný a bez asistence se neobejde.“

To potvrdila i obsluha veřejných WC paní Čecháčková: „Moc vozíčkářů sem nechodí, ale je pravda, že když už přijdou, vždycky s sebou někoho mají.“

Alespoň částečnou samostatnost by tělesně postiženým mohl umožnit takzvaný Euroklíč. Jde o projekt Vládního výboru pro zdravotně postižené občany a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, jehož cílem je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu a orientace na celém území republiky rychlou a důstojnou dostupnost veřejných WC, výtahů, svislých a schodišťových plošin a podobně.

Děje se tak prostřednictvím jednotného eurozámku, jímž jsou tyto pomůcky a prostory opatřeny. Klíč k nim je distribuován mezi postižené lidi. „Euroklíč je součástí komunitního plánu, který jsme nedávno předkládali městským zastupitelům a máme u něj zatím poznámku nesplněno,“ řekl vedoucí sociálního odboru Miroslav Hájek.

Václav Krása do Bruntálu dorazil proto, aby s jednatelem společnosti Havlík Opal Michalem Havlíkem hovořil právě o projektu Euroklíč. Havlík jej plánuje brzy uvést do praxe ve svém komerčním objektu na náměstí Míru.

Zuzana Pršalová