Namožené svaly a ruce rozdrásané do krve i přes rukavice má manželský pár z Meziny, který připravuje věnce na Dušičky v zahradnictví pod bruntálským zámkem.

„Potřebné větve nebo květinky sbíráme s manželkou již během letních prázdnin. Posledních čtrnáct dnů neděláme nic jiného, než věnce na hroby k uctění památky zesnulých," řekl během přípravy nezbytných dušičkových ozdob zahradník Karel Volf.

Umělé věnce zloději nekradou

Dušičkové věnce voní po jehličí a květinách. Jedinou umělou ozdobou jsou růžičky, kterými manželé Volfovi svá až umělecká dílka dozdobují. Lidé už průběžně přicházejí a věnce jdou poměrně dobře na odbyt.

„Památku zesnulých drží většinou ti starší, kteří minimálně jednou za rok na ten hřbitov zajdou. Chtít po mladých, aby uctívali tímto způsobem své předky, je v mnoha případech spíše nadlidský výkon," uvedla zahradnice Vlasta Volfová.

Umělohmotné věnce se manželům nelíbí. „Kolikrát lidé přijdou po roce na hroby a takovéto věnce tam ještě leží. Jsou kolikrát tak nevkusné, že je ani zloději nekradou," ze své zkušenosti hodnotil Volf. Už jen z úcty k předkům by podle něj měli lidé hroby zdobit v pietě za zesnulé něčím na první pohled kvalitnějším.

Je pravdou, že řada obyvatel v nezaměstnaností sužovaném bruntálském okresu dá přednost věncům méně kvalitním.

Rozhoduje nižší cena

V mnoha domácnostech, které Dušičky slaví, tak rozhoduje o ozdobách na hrob cena.

„Je to sice laciné, ale v Bruntále je situace taková, že i ty nejlevnější kusy jdou na odbyt. Nekvalita v takovém případě nevadí, rozhoduje skutečně spíše cena," konstatovala Vlasta Volfová. Ona sama by to prý svým předkům neudělala. Proto se v zahradnictví snaží do svých věnců vložit určitou důstojnost a kvalitu.

Aby obyvatelům a návštěvníkům Bruntálu přiblížili vlastnoruční dušičkové věnce, rozhodli se, podobně jako vloni, i pro stánkový prodej. Věnce budou nabízet pod redakcí Bruntálského a Krnovského deníku podobně, jako to dělá i konkurence okolo náměstí Míru nebo například na nedalekém Palackého náměstí.

„I my malí živnostníci musíme blíže k lidem, vysvětlit jim, jaký je rozdíl mezi kvalitou a nekvalitou," potvrdil Karel Volf.