Objekt galerie je zajímavý sám o sobě. Budova má velkou historii, která sahá až do roku 1699, kdy byla postavena. V obci se rozhodli využít rozlehlých prostor a interiér se začal měnit k nepoznání.

V loňském roce veřejnost zaujal zrcadlový labyrint, jenž je podobný tomu nejslavnějšímu u nás petřínskému. Pražského konkurenta přitom překonává v počtu zrcadel. V Úvalně jich najdete šestatřicet, na Petříně pak o jedno méně.

LIDÉ NA VÝZVU REAGOVALI

Nebude to trvat dlouho a památkový objekt rychty se bude moci pyšnit dalším bludištěm. V jedné místnosti se totiž vedle sebe zasazují dveře. Návštěvníci se musí připravit na náročnou zkoušku. Nebudou totiž vědět, které dveře půjdou otevřít a skutečně někam povedou.

Dveřní labyrint v úvalně

„Původně jsme to zamýšleli tak, že by na zrcadlový labyrint přímo navazoval ten dveřní. Nakonec jsme to však udělali samostatně,“ vysvětloval úvalenský starosta Radek Šimek, jenž společně se svými kolegy začal dveře shánět s předstihem.

Na obecním facebookovém profilu vyvěsil výzvu, aby se lidé nebáli přispět nevyužitými dveřmi, které mají uskladněny doma, a poskytli je bludišti. Pobídka zafungovala a možná půlka labyrintu už stojí.

„Nejdřív jsme chtěli, aby místnost byla rozdělena několika dveřmi, pak jsme ale dostali nápad je stavět vedle sebe. Lidi na výzvu reagovali, a to nejenom místní. Měli jsme nabídky ze širšího okolí. V tomto týdnu bychom měli přivézt dalších přibližně pětadvacet dveří,“ pokračoval dále starosta.

On sám je strůjcem myšlenky, ale veledůležitou postavou je Petr Svozil, jeden z místních zastupitelů: „Jedná se o zkušeného stolaře. Na bludišti usilovně pracuje a staví dveře.“

PŘIBUDOU I EXIT GAMES?

Úvalno se nachází u hranice Opavska a Bruntálska. Zdejší Galerie na Rychtě má tak velký potenciál pro oba okresy.

„Než jsme budovu v roce 2012 zpřístupnili veřejnosti, bylo potřeba vykonat spoustu práce. Rychta předtím fungovala jako sklad a museli jsme z ní vyvézt tuny odpadu. Nyní tu přes rok probíhá celá řada akcí. V březnu to je například zabíjačka Rychtářovy hody, pořádáme také Strašidelný dům pro děti a mohl bych pokračovat. Tento rok u nás bude vystavovat i Ivan Mládek. Nahoře jsme si vytvořili prostor pro promítání. Pomalu se z toho stává další kulturní centrum obce,“ pokročil dále Radek Šimek.

Zajímavá atrakce se mimochodem nachází i před rychtou u zdi úvalenského kostela, kde stojí velký nasvětlený betlém.

Dveřní bludiště by mělo být uvedeno do provozu od letošního dubna. V Úvalně však s galerií mají velké plány a patrně nepůjde o poslední záležitost, která bude lákat návštěvníky. Starosta se totiž zhlédl v únikových hrách, takzvaných exit games.

„Je to další myšlenka, s níž si pohráváme, protože prostor uvnitř rychty je pro to jako dělaný. Tým lidí by třeba za hodinu musel projít patnácti stanovišti a dostat se ven. Cestou by přitom řešili různé zádrhely. Inspirací by mohla být známá Pevnost Boyard, kde se sbírají klíče a různé indicie,“ uzavřel Radek Šimek.