Úvalno má za sebou dobrý rok. Otevření plovárny, letní týdenní hra pro vesnické děti, unikátní růžová obecní kola k volnému zapůjčení, koncerty a výstavy v památkové budově rychty, obecní zabíjačka, akce jako Strašidelný zámek a spousta dalších událostí. Už by se zdálo, že není co dodat, co přidat.

Starosta ale stejně přijde s překvapením, jaké nikdo nečekal. Na rychtě se totiž objevil tajný vchod do Říše divů. Prostě vejdete do obyčejné skříně na šaty a ocitnete se v zrcadlovém bludišti. Je stejně velké jako to nejslavnější na Petříně. A je dokonalé. Dá se v něm totiž opravdu ztratit tak, že nevíte, kudy ven. Alespoň nám se to povedlo.

Starosta Radek Šimek se vyzná. Věděl, že nám úplným začátečníkům musí trochu pomoci, ať se zorientujeme. Celou dobu jsme ho viděli pět metrů před námi, ale nebylo v našich silách se k němu dostat. Až nejednou nám podal ruku zpoza rohu. Nebo to možná ani roh nebyl?

Mezi zrcadly prostě nevíte, co je mnohonásobný odraz a co realita. Kdyby ta skla zrcadel byla aspoň trošku zapatlaná, ale jsou vyleštěná tak, že vůbec nelze rozeznat plochu od prázdného prostoru. „Dětem půjčujeme rukavice, ale otisky na zrcadlech stejně zůstávají. Nejčastěji samozřejmě otisky čela,“ usmívá se duchovní otec nové atrakce Radek Šimek.

A myslíte, že si Úvalenští objednali bludiště na míru u specializované firmy? Nikoli. „Trošku jsem se tím sám zabýval. Hledal na internetu a pak jsme si upravili nějaké existující plánky pro naše potřeby. Vymysleli konstrukci, ať je to vlastně samonosné.

Místnost má necelých 30 metrů čtverečních a je tady 36 zrcadel. V bludišti na Petříně jich prý mají 35, ale ještě jsem tam nebyl. Než cestovat do Prahy, raději jsme si v Úvalně pořídili vlastní,“ představil labyrint starosta.

Dospělí i děti jsou z nápadu nadšení. „Milé Úvalno, jedete bomby!!! Po úžasném koupání úžasný „dům hrůzy“, který nadchl mne a postrašil mé děti,“ zněl jeden z pochvalných komentářů po akci Strašidelný dům, kde se labyrint poprvé otevřel veřejnosti.

Bludiště je přístupné po domluvě nebo v rámci různých akcí. „Samozřejmě všechny naše děti už tu byly, ale přijíždějí i celé výpravy z okolí. Třeba studenti z opavské zemědělské školy, kteří se přijeli podívat na kořenovou čističku na plovárně, zastavili se i na rychtě a ohromně si to bludiště užili,“ uzavřel starosta.