Televizní diváci znají fenomén exit game nebo také escape game jako oblíbenou kratochvíli hrdinů seriálu Teorie velkého třesku. Milovníci počítačových her, komiksů, fantasy příběhů, hororů a rébusů zaplatí vstupné, aby je organizátoři zamkli do místnosti připomínající strašidelný zámek, alchymistickou laboratoř, místo zločinu, domácnost vyšinutého podivína nebo třeba kobku pevnosti Boyard.

Hráči musí pomocí důvtipu a týmové spolupráce získat indicie, které jim pomohou najít východ.

Tak funguje fenomén únikových her exit game, které dokážou přenést dobrodružství počítačových her z virtuálního do reálného prostředí. Dnes si únikové hry můžete zahrát například v Ostravě nebo v Olomouci. A možná brzy také v Úvalně.

VYUŽITÍ BÝVALÉ FARY

Starosta Úvalna Radek Šimek nemá o nápady nouzi. Při plánování, jak rozšířit využití budovy bývalé fary, ho zaujalo, jak rychle se v České republice uchytil nový fenomén exit game.

„Rád bych do dvou místností fary instaloval hru typu exit game, kdy skupina hráčů bude uzamknuta uvnitř a musí se dostat v časovém limitu ven pomocí luštění různých rébusů, hledání indicií a podobně. Protože dnes na faře sídlí retromuzeum, vše bude samozřejmě stále laděné v retro stylu, tak aby nebyl narušen celkový styl," plánuje Radek Šimek jak navázat na dosavadní úspěch retromuzea originální novou atrakcí, jaká dosud v okrese Bruntál chybí.

ZKUŠENOST Z OSTRAVY

V Ostravě se jako první rozhodl nabídnout veřejnosti interaktivní hru v duchu exit games Radek Duba. Setkal se s ní před několika lety v zahraničí. „Tři nebo čtyři roky zpátky se to stalo velmi populární v Asii a loni se to konečně přesunulo i do Česka. Já se s tím setkal v Řecku," uvedl Radek Duba.

Zájemce zamyká v místnosti s názvem Vězení. Strohý pokoj s mřížemi v oknech je ponurý. Je zde špinavá toaleta, válenda, židle se stolem, na kterém se válí časopisy. Uprostřed stojí železná komoda se zamčenými šuplíky. Pocit skutečného vězení umocňují i čárky na zdi nad postelí.

Nepochází od hráčů, kteří si zaznamenávali počet hodin strávených pod zámkem, ale je to šifra čekající na hráče. Na tabuli jsou zdánlivě nelogické početní příklady.

HRÁČI ROZEBRALI I TOPENÍ

„Je to logická zábava náročná na myšlení. Můžou to hrát dva až pět lidí. Ideální jsou čtyři hráči. Není to nic těžkého, měl jsem tu i skupinku třináctiletých chlapců, kteří se z místnosti zvládli dostat," dodal Duba. Ještě se mu prý nestalo, že by někdo hru nedokončil.

„Nejlepší čas je pětatřicet minut. Po půlhodince většinou zajdu hráče zkontrolovat. Pokud jsou bezradní, napovím jim, aby nebyli ze hry otrávení a nakoplo je to k dalšímu řešení. Setkal jsem i s extrémem, kdy mi chlapi rozebrali ústřední topení, protože to brali jako součást hry a hledali v něm klíč," vzpomíná se smíchem Duba.

Nápady, odkud se dá utíkat, jsou nevyčerpatelné. Nejen z vězení nebo ze sanatoria choromyslných, ale třeba i z redakce.

Pravidla a principy únikových her

Hra je obvykle určena hráčům od 13 let, ale někde nabízí také místnost pro děti od šesti do dvanácti let.

Úkolem je získat klíč od dveří, což většinou trvá kolem jedné hodiny. Se všemi předměty můžete hýbat, ale bez použití hrubé síly.

Setkáte se s nápovědami k šifrám, ale i s předměty, které neslouží k ničemu, jen aby vás zmátly a zdržely.

Každý předmět má jen jedno použití.

Obvyklá strategie: nejprve vše prohledejte a shromážděte předměty na jednom místě, než s nimi začněte pracovat.

Dobrá rada: nehledejte v šifře nic složitého, řešení bývá logické a jednoduché.

Hra je vhodná pro kamarády i rodiny. Dobře poslouží i pro prohloubení vztahů mezi kolegy ze zaměstnání. Zábavu nabízí i turistům i místním hráčům, kteří mají rádi výzvy.

Podrobná pravidla se dozví účastníci před začátkem.

Žádné zvláštní schopnosti ani oblečení nejsou potřeba.

Pokud organizátorům dojdou nápady na šifry a hádanky, existují frančízy, od kterých se dají koupit.