Vítězové soutěže Keramické sluchátko, kterou organizuje a hodnotí nezisková společnost Asekol, byli vyhlášeni na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje v Ostravě. Na slavnostním předání Keramického sluchátka byl také poprvé představen a pokřtěn červený kontejner. Ten už brzy doplní současnou síť barevných kontejnerů na plasty, papír a sklo o novou službu: sběr elektrospotřebičů a vysloužilých baterií.
Celkem v Moravskoslezském kraji bude rozmístěno 230 červených kontejnerů. V našem okrese se nové kontejnery objeví v Krnově, Bruntále, Rýmařově a ve Vrbně pod Pradědem. Zatímco Krnov jich v okrese dostane nejvíc – šest, nejméně jich dostane Bruntál – pouhý jeden červený kontejner.
Soutěž Keramické sluchátko ukázala, že mezi obcemi do dvou tisíc obyvatel nejlépe třídí Úvalno. V kategorii obcí nad dva tisíce obyvatel se loni zadařilo Bílovci, a mezi obcemi s rozšířenou působností vyhrál Petřvald u Karviné. Protože v soutěži se množství elektroodpadu odevzdané v určitém městě či obci přepočítává na jednoho obyvatele, lze vyhlásit také absolutního vítěze. A tak nový starosta Úvalna Radek Šimek společně s kolegou zastupitelem
Romanem Šťastným převzal Keramické sluchátko neboli cenu pro absolutního vítěze. Zatímco v Bílovci se vybralo tři kila odpadu na obyvatele a v Petřvaldu 3,5 kila, každý občan Úvalna odevzdal v průměru 4,7 kilogramu nepotřebných elektrozařízení.
„Celkem se v Moravskoslezském kraji vytřídilo 1445 tun elektrospotřebičů, což znamená, že každý občan odevzdal více než kilogram těchto cenných surovin ke zpracování,“ doplnil náměstek hejtmana Miroslav Novák.
Nejen Úvalno, ale všechny, kteří se zapojili v Moravskoslezském kraji do sběru vyřazených monitorů, telefonů, praček, ledniček, kávovarů, kalkulaček, vysavačů nebo faxů může těšit, že přispěli nejen k ochraně životního prostředí, ale také k zaměstnanosti handicapovaných lidí. Shromážděného a vytříděného elektroodpadu se v Ostravě ujme chráněná dílna Charity svatého Alexandra, ve které našly zaměstnání dvě desítky lidí s tělesným postižením.
Ve dvousměnném provozu zpracovávají odpad z 33 měst a obcí Moravskoslezského i Zlínského kraje. „Chráněná dílna u nás funguje už od roku 2003. Loni jsme zpracovali 1575 tun elektroodpadu, letos by to mělo být podle předběžných propočtů asi 1340 tun,“ uvedl Ivo Stoszek ze společnosti OZO Ostrava, v jejímž areálu třídění probíhá¨.