Jiří Hons získal AZ kvízové tričko v roce 2010, protože byl pětkrát ve finále, z toho čtyřikrát obral o peníze bankomat. „Nejsem rozhodně člověk, který by ležel v encyklopediích. Odmalička jsem rád četl, knihy mi hodně dávají," řekl Jiří Hons. Má to štěstí, že znalosti a informace, které přečte nebo slyší, jeho mozek uloží, tudíž je schopen si je zapamatovat. „Mám dojem, že většina toho co slyším je v mém mozku někde uložena, stačí to jen vyhrabat," uvedl Hons.

V televizním studiu jsou soutěžící vystaveni velkému tlaku, přemýšlet nad strategií propojení tří stran trojúhelníku a zároveň nad správnými odpověďmi dělá mnohým velké potíže. „Nemám na to žádný trik," usmíval se muž s geniální pamětí. Televizní soutěže jej bavily vždy, dvakrát byl v Riskuj, a v soutěži 1 proti 100. Riskuj jednou vyhrál, v 1 proti 100 zůstal sám jen se soutěžním křeslem. Letos v červnu opanoval super finále AZ-kvízu.

Ve finále prý byly otázky poměrně snadné, Jiří Hons měl už i vymyšlenu cestu, jak propojit tři strany soutěžního pole. „Asi jsem nakonec udělal nějakou chybu. To v tom stresu: máte jen šest vteřin na rozhodnutí o taktice a správné odpovědi, což není tak jednoduché," zdůraznil Hons. Dodnes je rozčílený, že neodpověděl na jednu z otázek za tisíc korun o dědičnosti, zřejmě jej zmátla formulace otázky. V rychlosti a psychickém napětí nedokázal nalézt správnou odpověď.

„Absolutně jsem si nepředstavoval, že by to mohla být tak jednoduchá odpověď," konstatoval Hons. Podívejte se sami v televizních archivu na internetu, díl s Jiřím Honsem vysílala Česká televize 8. června. Do soutěží se vrbenský senior poměrně mladistvého vzhledu nehlásí kvůli výhře, ale proto, že ho jednoduše soutěžení baví. „Mám z toho radost, když ve svém věku ještě něco dokážu. Nejde jen o správné odpovědi na otázky, ale i o taktiku," sdělil Hons.

Jako soutěživý typ určitě Jiří Hons uvažuje do budoucna o návratu do televizní soutěže, a bude to s největší pravděpodobností opět AZ-kvíz. „Necítím se v takové kondici jako v mladších letech, léta přibývají. Ale možná bych to opravdu ještě někdy zkusil," přiznal Hons, jenž má ve svých třiašedesáti letech fištrónu víc než kdejaký třicátník nebo i čtyřicátník, o mladších nemluvě. Kdo by se chtěl do televizního klání přihlásit, má to podle Honse rozhodně udělat.

„Už jen kvůli příjemnému prostředí při natáčení AZ-kvízu v Brně. Riskuj se natáčelo v Praze a tam tak srdečná atmosféra rozhodně nebyla," vzpomenul Hons. V Brně to bylo o něčem jiném, domácká až rodinná atmosféra, všichni jsou k soutěžícím přívětiví, včetně moderátorů. Samotní soutěžící jsou též přátelští, jen je třeba si uvědomit, že se natáčí několik dílů soutěže v jednom dni. „Pokud se někdo bojí, i jemu doporučuji, aby se přihlásil. Je to dobrý zážitek. Kdo na to má stavěný mozek a daří se mu správně kombinovat a odpovídat, je to soutěž pro něj," dodal Hons.