„Původně jsme měli tři lékařky pro děti a dorost, ale jedna se odstěhovala a další zemřela,“ informoval místostarosta Rýmařova Jaroslav Kala. Vlasta Rychlá se stará o více než tisícovku dětí v Rýmařově a jednou týdně ordinuje také v Ryžovišti a v Horním Městě, kde má na starosti další desítky pacientů. Nyní také ordinuje za obě své kolegyně. Další pacienty stále přibírá. „Nemůžu si dovolit říct ne. Přece je nenechám stát před barákem. U toho dospělého se dá domluvit, ale u toho dítěte to nejde,“ vyjádřila se lékařka Rychlá.

Před několika dny převzala i zdravotní dokumentaci své zesnulé kolegyně a snaží se získat zdravotní karty dětí po lékařce, jež ordinovala v rýmařovské nemocnici. „Musím přiznat, že toho je víc, ale zatím to ještě stíháme. Přibrala jsem i sestru, a tak to zatím jde. Ani čekací lhůty se nijak neprotáhly. No, uvidíme za půl roku,“ zhodnotila svou pracovní vytíženost dětská lékařka Vlasta Rychlá.

Vedení města Rýmařova o situaci ví a hledá východisko. Zdravotnickou péčí se městští zastupitelé zabývali také na svém posledním setkání. „O situaci víme a snažíme se ji řešit. Mělo by být vyhlášeno výběrové řízení, máme v plánu oslovit i lékaře z Olomouckého kraje. Máme to rozběhnuté. Chceme to samozřejmě co nejdříve vyřešit. Ideální by bylo, aby na jednoho lékaře bylo tak okolo těch devíti set pacientů,“ konstatoval Kala.

Lékaře budou muset do Rýmařova přilákat nějakou nadstandardní nabídkou. V celé republice je jich totiž nedostatek. „Praktičtí lékaři a zubaři nejsou a nebudou. Nevím, jak si to stát dál představuje. Údajně pro ně není jednouché zřídit si vlastní ambulanci,“ vyjádřil se starosta Rýmařova Petr Klouda.

Jeho slova potvrdil i zastupitel a lékař Bohumil Servus. „Mladé lékaře nemá kdo specializovat. Každý musí udělat atestaci a ta trvá pět a více let. Jednoduše řečeno, kdyby to byl například můj syn a chtěl si udělat specializaci na neurologii, musel bych jej zaměstnat a ještě ho posílat na školení, což by bylo velmi nákladné,“ snažil se osvětlit situaci ve zdravotnictví Servus. Mladý lékař by tedy musel mít sponzora, který by mu přípravu na samostatnou praxi zaplatil.

Zuzana Pršalová