Už na chodbě to u Lukaštíkových ve Světlé Hoře voní jako na svatbě. Není divu, když maminka Andrea nejraději peče dorty a moučníky, to také přiznává v knížce o pořadu Prostřeno. „Přiznám se, že karamelové řezy jsem dnes dělala vůbec poprvé," řekla Andrea Lukaštíková.

Velkou odvahu projevila už jen tím, že se do pořadu Prostřeno přihlásila. „Chtěla jsem zkusit, jaké to je uvařit pro větší počet neznámých lidí. Byla to nová zkušenost," prozradila Lukaštíková. Samozřejmě byla také zvědavá, jak probíhá takové natáčení pro televizi. Pochvalovala si televizní štáb, kameramana Radka, zvukaře Jakuba i režiséra Jirku. Byli prý moc fajn.

Andrea Lukaštíková sice před rokem v soutěži nevyhrála, spolu s kolegou ale získala druhý nejvyšší počet bodů. Co bylo na natáčecím týdnu vůbec nejdůležitější, vznikla výborná parta, s níž se vítězka Pavla Sadílková rozdělila o výhru. „Soutěž mi přinesla nové kamarády, kteří mi zůstali dodnes. Jsme pořád v kontaktu, už jsme se i sešli, plánujeme další setkání," těší se Andrea z nových přátel.

Od prvního natáčecího dne Andrea Lukaštíková věděla, že jí je „soupeřka" Pavla nejsympatičtější. „Kolektiv stmelovala a možná nás spojovalo i to, že máme obě dvojčata," prozradila amatérská kuchařka Lukaštíková. Je totiž maminkou syna Lukáše a dvojčat Lenky a Šárky.

.

Změnila by dnes v soutěži taktiku, dělala by něco jinak? Ani s odstupem času by nevařila světlohorská maminka žádné jiné pokrmy, ani by nic neměnila. Kdo se na díl seriálu podívá na internetu, zví, že byli soupeři překvapeni velikostí servírovaných porcí. A také byli vyděšeni loňskými březnovými přívaly sněhu ve Světlé Hoře, na něž jakožto Ostraváci nebyli a nejsou zvyklí.

„Aby nikdo nestrádal, servírovala jsem raději dva špízy. No a co se týká počasí, pro nás to nebylo v zimě nikterak překvapivé," uvedla Lukaštíková. Největší legraci dělali v Prostřenu soupeři Martyn Mitter a Karolína Sadílková, a to jak při obyčejném mikádu v pondělí, při karaoke, z něhož měla Andrea Lukaštíková strach v úterý, při nářečních překladech ve středu, při čtvrtečním míchání čajů nebo páteční masáži nohou.

Kdyby se chtěl někdo z našeho regionu do televizního pořadu televize Prima Prostřeno přihlásit, tomu Andrea Lukaštíková vzkazuje, že každý by měl vědět, proč vlastně se chce do podobné soutěže přihlásit, co od svého účinkování očekává: „Pokud je to jen kvůli penězům, kvůli výhře jsem se nehlásila. Kdo se hlásí kvůli zážitkům, kamarádství, receptům, proto, aby ochutnal jídla jiných kuchařů, jenom získá. V tom případě neváhejte, ztratit nemůžete nic, jen získat. Já jsem třeba jen získala."

A veselá historka z natáčení na závěr? Andrea Lukaštíková se při svém vaření pustila do Krtkova dortu. Velmi spěchala, aby všechno stihla, protože ji tlačil čas, vymíchávala krém a znervózněna kamerami zapomněla, že do něj patří kousky čokolády. Do už teplého pudinku přidala čokoládu, a už viděla, že je pozdě, čokoláda se rozpustila.

Na kameru se světlohorská maminka přiznala, v televizi ale zmíněnou scénu neuvidíte. Soutěžící se na způsob přípravy neptali, a tak přiznání tvůrci pořadu vystřihli.

.Recept na karamelové řezy
Těsto: 200 gramů krystalového cukru, 2 dl vody, 150 gramů moučkového cukru, 5 vajec, 400 gramů polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva

Krystalový cukr dáme rozehřát na karamel, zalít teplou vodou a rozvařit. Žloutky s moučkovým cukrem šleháme do pěny a přiléváme vlažný karamel, vmícháme mouku s práškem do pečiva a nakonec tuhý sníh. Těsto nalijeme rovnoměrně na dva plechy a pečeme zhruba 12 minut při teplotě 200 stupňů.

Krém: 3 vanilkové pudinky uvaříme v 1 litru mléka, po vychladnutí vymícháme s 1 máslem a spojíme tím oba pláty.