Probojovali se do republikového finále soutěže Zlatý list, které proběhlo v týdnu od 12. do 17. června v rekreačním zařízení u obce Lubenec nedaleko Karlových Varů. Za náš kraj se ho zúčastnilo vítězné družstvo z Břidličné, tedy Baby team z tamní základní školy ve složení Kateřina Bartozelová, Petr Oliš, Miroslav Loukota, Jan Repáň, Michal Buráň a Dominik Smékal.

V krajském kole celorepublikové přírodovědně-ekologické soutěže Zlatý list, jejímž vyhlašovatelem je Český svaz ochránců přírody Praha, a které se konalo v květnu v areálu Základní školy Břidličná, se v kategorii M umístili na prvním místě.

Právě toto vítězství, jim otevřelo cestu mezi 14 nejlepších soutěžních skupin v ČR. Tedy jak je zřejmé, za každý kraj mohl postoupit právě jen vítězný tým. Ten pak měl možnost zúčastnit se týdenního soustředění a následného závěrečného měření sil.

„Po absolvování celé řady velmi zajímavých terénních cvičení a besed, se všechna družstva vydala poslední den pobytu na soutěžní stezku, aby plněním různých úkolů mezi sebou změřila vědomosti a dovednosti týkající se naší přírody," informovala vedoucí přírodovědného kroužku z Břidličné Květa Děrdová, která si libovala, že za ten týden pobytu se všichni naučili a dozvěděli opravdu spoustu nových věcí z oblasti ornitologie, hydrobiologie, herpetologie, ale i invazních druhů rostlin.

Baby team z Břidličné se ve finále stal čtvrtým nejlepším týmem ČR v kategorii M. „A nejen to, navíc získali i mnoho nových kamarádů a zážitků. Jasně, nic není zcela zadarmo. Proto kromě hodin intenzivního studia, bylo třeba získat i finanční prostředky na cestu i pobyt. Ale i zde měli a mají štěstí!" děkovala Květa Děrdová za finanční pomoc, kterou mladým přírodovědcům poskytl Městský úřad v Břidličné, místní škola a další podporovatelé.