Židovský svátek chanuka si setkáním u svícnu chanukija připomenou i příznivci krnovské synagogy a hebreských tradic. V sobotu 16. prosince v 18 hodin v zahradě zažehnou světla na nové chanukiji a pak v synagoze pokračuje setkání připomínkou významu a historie tohoto svátku.

Chanuka, která se jako pohyblivý svátek přibližně shoduje s křesťanskými Vánocemi, před válkou dotvářela sváteční atmosféru Krnova. Žila zde totiž početná židovská komunita. Po válce tento zvyk z Krnova na dlouhou dobu úplně vymizel a zpět do povědomí Krnovanů ho začaly vracet teprve před pár lety aktivity spolku Krnovská synagoga.

Židé si v tomto období vyprávějí příběhy svých předků, kterým pomáhal bůh. Chanuka je oslavou konkrétní historické události z roku 167 před naším letopočtem . Židé povstali proti syrsko-řeckým vládcům, kteří znesvětili jejich jeruzalémský chrám. V Jeruzalémě v osvobozeném chrámu nalezli zbytek posvátného oleje ke svícení.

Bylo ho ale tak málo, že by vystačil sotva na jeden den. Božím zázrakem ale tato trocha hořela celých osm dní, což byla přesně doba potřebná pro výrobu nového oleje. Proto se Chanuka slaví osm dní a používá osmiramenný svícen chanukija. Chanuka je tedy oslavou vítězství nad náboženskou perzekucí.