Termíny výlovů se ale stanovují především podle počasí, protože ryby potřebují mít ve vodě dostatek kyslíku, takže není žádoucí ani moc velké teplo, ani mráz. S výlovem sousedního Petrova rybníka neboli krnovského Balatonu se předběžně počítá 11. a 12. listopadu, ale termín se ještě může změnit kvůli počasí.

Čím je výlov Výtažníku tak atraktivní, že ho každoročně sledují stovky návštěvníků? Jde o to, že ve Výtažníku rybáři chovají ty největší trofejní ryby.

„Trofejní a rybářsky nejcennější kapry, amury, sumce i další druhy po vylovení odvezeme na sádky, kde si je každý může prohlédnout zblízka v rámci dne otevřených dveří," komentoval výlov Výtažníku před rokem Ivo Jedlička z Povodí Odry.

Mezi veterány Výtažníku patří i desetileté ryby, kterým do jednoho metru délky už moc nechybí. Krnované sem ale chodí obdivovat nejen ryby, ale také rybářské řemeslo a metody výlovu. „Počítače to za nás neudělají. Máme nějakou mechanizaci, ale většinu práce ve vodě a v bahně děláme rukama jako rybáři před sto lety. Rybáři občas musí za rybami do vody ať je léto nebo zima.

Jsou to otužilí chlapi s dobrou fyzičkou, kteří něco vydrží. A samozřejmě to také musí být lidé s odpovídajícím vzděláním z rybářských škol a učilišť," popsal Jedlička, jaké nároky obnáší příslušnost k rybářskému cechu.

Výlov Výtažníku provází od 9 do 15 hodin zajímavý program, díky kterému se veřejnost může vydat na exkurzi do sádek, užít si ochutnávku rybích specialit a nahlédnout do stánků, jaký doplňkový prodej rybáři připravili letos. Výlov bude provázet odborný komentář, aby všichni věděli, co rybáři právě dělají a proč.

K největším atrakcím patří možnost ulovit si vlastního pstruha nebo ukázky sladkovodních ryb společně s tipy, jak je nejlépe připravit v kuchyni.

„Jezte ryby častěji než jen na Vánoce, protože jsou zdravé a chutné," vzkazují všem rybáři z Povodí Odry.