Naštěstí rulík neroste na zemi, ale v korunách lip. Ve Smetanových sadech v centru Krnova bude lipová alej brzy vykácena. Lemuje cestu pro pěší a cyklisty od školní jídelny na náměstí Hrdinů až k památníku Bedřicha Smetany. Lípy na rozloučenou s Krnovany v těchto dnech předvedly zajímavou raritu. Mnohým z nich v korunách vyrostl rulík zlomocný, nejobávanější jedovatá bylina.

Zatímco v listnatých lesích kolem Krnova je rulík poměrně běžný, ve městě se téměř nevyskytuje. Přestože má nádherné květy, kvůli obavám z otravy si ho nikdo nedovolí pěstovat na zahrádce, a na veřejně přístupných místech už vůbec ne.

Jak se tedy semena rulíku dostala do Smetanových sadů a rovnou do korun stromů? „Můžou za to ptáci, kteří zanechali v korunách stromů své výkaly. Mnohá semena jim totiž projdou trávícím traktem a při tom nic neztratí na své klíčivosti. Téměř všechny lípy v této aleji jsou už vykotlané, takže ve ztrouchnivělém dřevě a v dutinách se udrží dostatek vláhy, aby zde mohly vyrůst různé rostliny. Kromě rulíku roste v korunách i celá řada dalších bylin.

Je to neobvyklá podívaná, ale kácení nemocných a oslabených stromů už dál odkládat nemůžeme,“ uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí Městského úřadu v Krnově. A jak je možné, že rulík chutná ptákům, zatímco pouhých deset bobulí rulíku je smrtelná dávka pro dospělého člověka?

Drozdi zahradníci

„Například drozdi jsou vyhlášenými zahradníky, kteří svými výkaly vysazují semena všude možně, tedy nejen na stromech, ale třeba i na střechách a v okapech domů. Nejen ptáci, ale dokonce i někteří býložraví savci jsou odolní vůči jedům obsažených v rulíku. Mají natolik odlišné trávící ústrojí, že jim rulík nevadí,“ doplnil Martin Bodešínský z krnovského Střediska ekologické péče, podle kterého je rulík v centru města skutečně raritou.

Jsou známy případy, kdy se lidé otrávili rulíkovými jedy z kozího mléka nebo z kozího masa, protože také kozám rulíkové bobule chutnají a nijak jim neškodí. Jedovaté jsou nejen bobule rulíku, ale celá rostlina. Rulík je považován za nejnebezpečnější středoevropskou jedovatou rostlinu. Odhaduje se, že otravy rulíkem zlomocným tvoří zhruba polovinu všech vážných otrav rostlinného původu na území České republiky.

Rulíkové alkaloidy, především skopolamin a atropin, působí na nervový systém, utlumují srdeční činnost a způsobují zastavení dechu. Hlavními příznaky otravy jsou rozšířené zorničky, vyschlé sliznice, zčervenání obličeje, teplá pleť a zrychlený tep.

Účinky rulíku jsou lidstvu známy od nepaměti. Využíval se nejen k travičským vraždám, k magii a věšteckým rituálům, ale také renesanční bohaté dámy si kapaly výtažek z rulíku do očí, aby se jim roztáhly zorničky a oči získaly půvabně zasněný výraz. Odtud pochází latinský název rulíku belladonna, neboli krásná paní.