„Ano, mohu to potvrdit. Pokus O nejdelší časovou přímku je platný. Celková délka časové přímky je 164,52 metru. Ještě nikdo tak dlouhou časovou přímku nevytvořil," řekl k čerstvému rekordu komisař Michal Jurečka z Agentury Dobrý den. Tento komisař objíždí různé pokusy o rekordy a kuriozity přes třiadvacet let.

Měsíce příprav

„Tento rekord O nejdelší časovou přímku byl navíc odbornou komisí vybrán a bude v připravovaném novém vydání České knihy rekordů v top desítce," doplnil Michal Jurečka. Co všechno se událo před zavoláním komisaře, popsal ve stručnosti autor nápadu Marian Hrabovský. Samotný rekord O nejdelší časovou přímku se začal s dětmi připravovat už v září 2011.

„Nejdříve jsme nakoupili role balicího papíru, rozstříhali jej a poslepovali na dlouhé pásy. Tady jsme pak s žáky různých tříd začali dopisovat různá data a zajímavé události. Skončili jsme posledním zápisem ze 17. listopadu 2012," uvedl Marian Hrabovský z Osoblahy. Tento učitel se na škole věnuje výuce dějepisu, matematiky, občanské výchovy a tělocviku.

Na časové přímce najdete klasická historická data například ze středověku, z druhé světové války nebo ze sametové revoluce doplněná nakreslenými obrázky nebo fotografiemi. Čím více si časovou osu začnete prohlížet a pročítat, tím více zde najdete úsměvných zápisů.

Už jako malá byla krásná a ušlechtilá

Během samotného rekordu a přeměřování papíru, na kterém byla časová přímka nakreslena, docházelo k dalším a dalším zápisům.

„Já jsem tam zapsala data narození obou svých dětí. Všimla jsem si, že to udělal i sám autor nápadu, Marian Hrabovský. Dneska jsem na tuto akci vzala s sebou i svou dceru. Příští rok tady začne chodit do školy. Chtěla jsem, aby se podívala, jak to tady vypadá a co děti ve škole kromě učení dělají," řekla Zdeňka Spurná z Dívčího Hradu. „Alenka Vybíhalová, spolubydlící Lukáše. Už jako miminko byla krásná, ušlechtilá a chytrá," napsal zde neznámý autor a hned vedle, ve stejný rok 1988, je jiný nápis: „V roce 1988 oslavila Osoblažská úzkokolejná dráha sto let své existence." Víte třeba, co se stalo 1. srpna v roce 2009? „Toho dne se konala svatba česko-řecká a bylo změněno mé příjmení," napsala poznámku o důležité části svého života neznámá žena.

„Jsem rád, že se vše povedlo a snažení tolika dětí a dospělých skončilo úspěchem. Celá práce nebyla nadarmo," řekl hrdý ředitel školy Jaroslav Zetel.

Anna Dohnalová