Nadprůměrná návštěvnost ondřejovské Koliby, slunečné počasí, bohatá tombola, živá kapela a atraktivní soutěž v pojídání švestkových knedlíků, to byla hlavní náplň letošní tradiční akce Letní podvečer v Ondřejově, místní části Rýmařova, který proběhl uplynulou sobotu a každoročně jej pořádá tamní osadní výbor.

Tři sta šedesát švestkových knedlíků, které připravily šikovné ruce kuchařek z penzionu Zastávka ve Žďárském Potoce, čekalo na jedlíky tradiční soutěže – knedlikiády, pořádané v Ondřejově, místní části Rýmařova.

Třicet knedlíků za pět minut

Odvahu zaplnit žaludek třiceti knedlíky v časovém limitu pěti minut našlo pouze osm mužů, z nichž většina se soutěže zúčastnila víceméně z recese. Nejlépe si v soutěži vedl „profesionální“ jedlík Jaroslav Němec (37) z Bystré u Poličky, který v časovém limitu pěti minut zvládnul spořádat neuvěřitelných osmadvacet knedlíků.

Pohár vítěze putoval tedy do Bystré u Poličky. Tento jedlík přitom své dovednosti zúročil v desítkách soutěží po celé republice a získal již několik prvenství. Například dvanáct chodů jídel na Barbarských hodech v Letovicích zvládl za neuvěřitelných pětatřicet minut, palačinku se šlehačkou bez použití rukou spořádal na soutěži v Jemnici za devět vteřin a 900 gramů hovězích steaků doslova slupl za pět minut na soutěži v Soběsukách a stal se tak vítězným Maxijedlíkem.

Československomá talent. A apetit

Asi největší úspěch však zaznamenal v soutěži Československo má talent poté, co se probojoval až do finálových bojů v pražském Národním divadle, kde předvedl svůj um a spořádal deset perníků, tři párky, dva půllitrové jogurty a dva banány za neuvěřitelné dvě minuty.

Jedlík Jarda se ondřejovské soutěže v pojídání švestkových knedlíků zúčastnil také vloni, kde se mu dařilo o něco lépe než letos. S přehledem porazil své konkurenty a třicet knedlíků spořádal za tři minuty. Nechal se slyšet, že příští rok by se chtěl knedlikiády v Ondřejově zúčastnit zase. Letošní druhé místo si odnesl Jaroslav Wagner z Liberce a třetí skončil Jiří Vysloužil z Krnova.

Pochutnaly si i děti

Této divácky atraktivní, i když pro některé snad nepochopitelné soutěže z hlediska „obžerství“, se zúčastnily také čtyři děti, které měly na talíři knedlíků podstatně méně – jen pět, a vítězství si odnesl Jirka Ohrádka ze Stránského, druhá byla místní Helenka Továrková z Ondřejova, třetí skončil, taktéž ondřejovský, Pepík Weis a čtvrtá, bramborová medaile připadla rýmařovské Natálce Schwarzové.

Letní sobotní podvečer v Ondřejově pokračoval v rytmu živé taneční hudby Akord dueta Vladimíra Bulka a Ludmily Sigmundové a návštěvníci přitom kupovali losy, aby se vzápětí dověděli, zda vyhráli jednu z cen bohaté tomboly.

Díky celému týmu osadního výboru Ondřejov a štědrosti sponzorů se letošní Letní podvečer v Ondřejově opravdu vydařil.

Jiří Konečný