Uvedl to ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle jeho náměstka Radima Wity z celkového počtu dvaadvaceti činů jich čtrnáct skončilo ve stadiu pokusu, dokonaných vražd policisté zaznamenali šest, u posledních dvou případů jde o přípravu vraždy. Poměrně vysoký počet pokusů o vraždu Wita vysvětlil rychlým zákrokem policistů a svědků, významnou roli sehrála i kvalitní lékařská péče, díky které oběti přežily.

Jaký byl motiv

Nejčastějším motivem byly osobní a další neshody, a to celkem 14krát. Třikrát sehrála roli žárlivost, u stejného počtu neštěstí figuruje jako motiv tíživá životní situace. Dvakrát došlo k útoku pod vlivem duševního onemocnění. Mezi pachateli je i nezletilé dítě, které mohlo jednat pod vlivem duševní poruchy. Bližší informace ale policisté sdělit nechtěli.

„Jde o osobu mladší patnácti let, proto se k tomu nebudeme dále vyjadřovat,“ řekl Wita. Mezi vražednými nástroji dominovaly nože (9) a střelné zbraně (4). Agresoři však použili i brutální násilí či rdoušení.

Kde se vraždilo

Nejvíce vražd policisté řešili na Ostravsku (7), Karvinsku (5) a Frýdecko-Místecku (4). Opavsko, Novojičínsko a Bruntálsko měly shodně po dvou případech.

K nezvyklému vražednému pokusu vyjížděli policisté vloni na podzim v Ostravě. Drama se odehrálo v hotelovém domě Hlubina. Šestatřicetiletý útočník podle sdělení policie vnikl bez souhlasu ubytovaných na jeden z pokojů a fyzicky napadl přítomnou ženu a dva muže. Všichni tři utrpěli zranění. Napadení dvou lidí policie označila jako pokus o dvojnásobnou vraždu. Podle informací Deníku šlo o osoby, které vypovídaly či měly vypovídat v případu, který se týkal agresora. Dotyčný je chtěl zastrašit a vyřídit si s nimi účty.