Často nás obtěžují, bývají opilí, žebrají. Řeč je o bezdomovcích, kteří se rozhodli žít zdánlivě absolutně svobodným životem jen na ulici.

V tyto dny jim určitě není příliš do zpěvu. Pomyslnou pomocnou ruku, akutně potřebnou střechu nad hlavou a teplo, jim poskytuje Armáda spásy v Krnově. Její noclehárna praská ve švech, zcela využitý je i projekt “volná židle“.

Volná postel je nad zlato

„Kapacita noclehárny je deset lůžek, dnes máme i přistýlky,“ potvrzuje sociální pracovník krnovského centra Jaroslav Vejmola. Všechna místa jsou obsazená a volná postel se cení zlatem, naštěstí mohou bezdomovci přečkat mrazy pod střechou aspoň vsedě. „Každý den využívá projektu ,volná židle´ třináct až šestnáct zájemců. Kromě místa k sezení a tepla se u nás mohou umýt, dostanou horký čaj, teplou polévku a chléb. Na rozdíl od normálního režimu mohou zůstat i přes den,“ vysvětlil Vejmola.

Do zimy jen na vlastní přání

Do vymrzlých ulic vycházejí pouze na vlastní přání. „Jdou si třeba jen na nákup a hned se vracejí,“ přiznal Vejmola.

Veškeré náklady na provoz projektu “volná židle“ hradí Armáda spásy ze svého rozpočtu a týdně za něj vydá v republice sto tisíc korun. „Každé materiální pomoci od občanů si budeme velmi cenit. Třeba cukr, balíčky kávy a čaje nebo instantní polévky, které zahřejí i zasytí a jsou nenáročné na přípravu,“ apeloval na lidskou solidaritu Vejmola. Schází i teplé oblečení, hlavně pro muže. Ovšem nikoliv takové, které se nám nechce odnášet na smetiště. Bezdomovci, ač nás někdy obtěžují, žebrají a bývají opilí, jsou lidé jako my. Jen to mají z různých příčin v životě mnohem složitější.