Starostka Stanislava Slováková potvrdila, že byla petice podána prostřednictvím petičního výboru a zaregistrována na Obecním úřadě v Mezině vloni 5. prosince. „Odpověď byla členům petičního výboru odeslána a doručena letos 4. ledna s tím, že petice bude projednána na nejbližší poradě Zastupitelstva obce Meziny a poté na veřejném zasedání,“ řekla starostka Slováková. Zastupitelé projednali petici 29. února, a právě dnes vpodvečer se jí budou zabývat na veřejném zasedání.

Pes hocha kousl do tváře

V roce 2008 si koupil v Mezině pozemek k rekreaci Marek Pelikán (na snímku niže) z Bruntálu. Těšil se, jak se bude rekreovat poblíž přehrady Slezská Harta. Místo klidu přišly nečekané problémy s volně pobíhajícími psy. „Mého syna kousl v Mezině ve třech a půl letech pes do obličeje. Od té doby má syn strach z jakéhokoliv psa, kterého potká. Začne plakat, prostě se bojí,“ řekl Marek Pelikán.

Jelikož začalo běhat po Mezině psů stále více, bylo nutné situaci začít řešit.

„Hovořili jsme se starostkou, že by bylo vhodné přijmout nějaká opatření, která by nynější nebezpečné situaci zamezila,“ sdělil Pelikán. Obává se nejen o zdraví dětí, ale i ostatních, kteří po Mezině chodí pěšky, i o škody při případné srážce se psem. „Srazím psa, přitom si rozbiji auto za sto tisíc korun, jak budu vymáhat škodu? A po kom, když většina volně pobíhajících psů v Mezině nemá ani známku, “ přemítal Pelikán.

K pokousání se podle starostky Slovákové vyjádřit nelze, jelikož nikdo případ nenahlásil ani obecnímu úřadu. „Ani nebyl vznesen dotaz z Policie ČR,“ doplnila starostka.

Starostka prý nic neřešila

Petici podepsala rovněž maminka dvou malých dětí Lucie Jarolímová. Jelikož její manžel sám sedí v obecním zastupitelstvu, manželka se ho snažila přimět, aby se starostkou obce Stanislavou Slovákovou situaci s volně pobíhajícími psy rozebral.

„Manžel podal návrh, pobavili se o tom, ale tím to vlastně všechno skončilo. Neřešilo se nic,“ prohlásila Lucie Jarolímová. Když uběhly další tři měsíce, a ani po této době se nic nedělo, vyrazila maminka za starostkou ohledně psů sama.

„Psi ohrožují mě i mé děti. Šla jsem na procházku s kočárkem, vyběhl za námi vlčák. Měli jsme pěkně nahnáno, kdyby zaútočil tak nevím, které dítě mám bránit jako první,“ nastínila možné následky Jarolímová. Starostka stěžovatelce sdělila, že zastupitelé obce mají na věc svůj názor, a ona je prý holka z vesnice, která pohyb psů nijak regulovat nebude.

Lucie Jarolímová pochází z Dolní Moravice, kde ji kdysi v desíti letech pokousal pes. Měsíc jezdila po vyšetřeních, zda nemá vzteklinu, dodnes má z cizích obzvláště větších psů respekt. V Dolní Moravici tehdy situaci s volně pobíhajícími psy řešili vyhláškou, kterou obyvatelé a chataři navrhují pro vyřešení stejného problému i v Mezině. „V Moravici pobíhajícího psa neuvidíte. Tady ohrožují nejen lidi, ale i dopravu. Je to na velký průšvih, a zdá se, že to paní starostce nevadí,“ líčila Jarolímová.

Starostka Slováková (na snímku níže) naopak prohlásila, že oznámení a stížnost Lucie Jarolímové na volně pobíhající psy obecním úřadem řešili domluvou s majiteli psů.

Pes nemá co volně pobíhat

Není bez zajímavosti, že Pelikánovi a Jarolímovi sami vlastní psy, mají je ale vycvičené a ochočené tak, aby zvířata nevadila a neškodila lidem v okolí. Podobně jako obyvatel obce Stanislav Vodička. „Pes nemá co volně pobíhat. Vím, že na dědině bývá dovoleno téměř všechno, ale majitelé by psy měli mít rozhodně pod dozorem,“ upozornil Stanislav Vodička, profesí okresní veterinář.

I jemu vadí psi, kteří po Mezině volně pobíhají, aniž by se o ně majitelé jakkoliv starali. Vše by mělo mít podle názoru Vodičky svá pravidla: „Celé dny tu někteří psi štěkají, lítají po obci, já vím, že to patří k místnímu koloritu, ale skutečně odsud posud.“

Nemohla do práce kvůli psům

Volně pobíhajících psů se bojí také přítelkyně bruntálského romského poradce Jozefa Baláže. Baláž musel pro přítelkyni nedávno z Bruntálu dokonce zajet, nemohla do zaměstnání kvůli smečce psů, kteří ji ohrožovali u jejího domu. „Přítelkyně se vážně bojí potulných psů. To, že se v obci zvířata chovají, je naprosto v pořádku. Vadí mi jen to, že ne vždy jsou majitelé zodpovědní, ne vždy udrží psy na řetězu,“ konstatoval Baláž.

Netvrdí, že jsou všichni po Mezině volně pobíhající psi nebezpeční, a že i všichni koušou. „Určitě to ale nejsou naopak jen nějací dva, tři psi, ze kterých jde strach. V Mezině žiji spokojeně dva roky, a situace se psi je jednou z mála věcí, které mi v této jinak malebné obci vadí,“ pokračoval Baláž. Sám petiční arch, vyzývající zastupitele ke schválení vyhlášky o regulaci pohybu volně pobíhajících psů, podepsal.

„Pes patří na zahradu, majitel si ho má hlídat. Přeji si, aby se problém začal brzy řešit. Vždyť právo jednoho přece začíná tam, kde končí právo druhého,“ uzavřel Baláž. Připomněl, že si mají majitelé psi opravdu dobře hlídat, aby nedopadli jako to zvíře, které v lednu vběhlo na ledu jednomu z rekreantů pod kola automobilu. Nedobrzdil.

„Co je nám známo, ke střetu psa s automobilem došlo, pes střet přežil bez újmy, ke střetu byla přivolána Policie ČR a majitel psa byl pokutován,“ popsala případ starostka. Podle jejích slov obec Mezina vyřešila situaci kolem volně pobíhajících psů zatím vždy domluvou majitelů.

„Z konzultace se starosty obcí, kde již přistoupili k vydání obecně závazné vyhlášky k této problematice vyplynulo, že vydání vyhlášky tuto problematiku nevyřešilo a obce se s pobíhajícími psy nadále potýkají,“ neviděla řešení ve schválení vyhlášky starostka.