Bobr je plaché zvíře, takže ho jen málokdo viděl na vlastní oči. Zato typicky ohlodané stromy kolem řek nelze přehlédnout. Bobři kácí stromy, nejen když potřebují postavit hráz, ale také kvůli obrušování zubů. Jako býložravci si rádi pochutnají na lýku.

Na Osoblažsku byl první výskyt bobrů zaznamenán před patnácti lety na říčce Prudníku u Slezských Pavlovic. Od té doby tam chystají bobři stále nová překvapení. Například v řece Lužné u Slezských Rudoltic v roce 2017 postavili první stupeň kaskády.

Jeseníky. Ilustrační foto
Jeseníky: Konec dělení! Jedny hory, jedna propagace

Během loňského roku dokončili druhý stupeň a už staví základy pro třetí nádrž. Je pravděpodobné, že bobři budou vodní dílo v říčce Lužné vylepšovat po generace. Bobří stavby u Slezských Rudoltic se mohou stát turistickou atrakcí.

O bobřích hrázích Deník informoval už v minulosti. Veškeré články o této přírodní "atrakci" si můžete přečíst ZDE.

Zadržená voda bobrovi dává víc potravy a příležitostí k budování nor. Hromadění mrtvého dřeva v hrázích a zadržování vody zlepšuje ekologické hodnoty lokality, ale při povodních tyto bariéry mohou škodit. Naštěstí řeka Lužná pod Rudolticemi protéká neobydleným a nepřístupným územím.

Za nedostatečně očištěné přední sklo hrozí pokuta. Ilustrační foto.
Led „vystřelený“ z auta může způsobit tragédii. V Ostravě zranil policistu
Programu Abeceda peněz se zúčastnilo Šestnáct žáků Základní školy Žižkova v Krnově.
Finanční gramotnost: Abeceda peněz bavila děti

Bobr evropský je jako ohrožený druh chráněný českou i evropskou legislativou. Pokud správce toku, Povodí Odry, chce do jeho hrází a hradů nějak zasahovat, musí žádat o výjimku krajský úřad.

Na přelomu let 2018 a 2019 bobři dokončili druhý stupeň kaskády v řece Lužná a uvedli ho do provozu. Zvýšili tím hloubku vody asi o metr a vodní tok se také trojnásobně rozšířil.Zdroj: Deník / František KubaNa přelomu let 2018 a 2019 bobři dokončili druhý stupeň kaskády v řece Lužná a uvedli ho do provozu. Zvýšili tím hloubku vody asi o metr a vodní tok se také trojnásobně rozšířil.Autor: Deník / František Kuba

„Pokud se jedná o lokality, kde nehrozí nebezpečí ohrožení života nebo majetku, není důvod do přirozeného prostředí bobrů zasahovat. Lokalita u Slezských Rudoltic je i pro správce toku ,novum' a bude na posouzení příslušného orgánu ochrany přírody a vodoprávních orgánů, jak s tímto případem naloží,“ uvedla pro Deník tisková mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Doprava na D48 v Žukově po sněžení.
Mrazy polevily, sníh zastavil dálnici D48
Lékařská pohotovost v Městské nemocnici Ostrava. Ilustrační foto.
Systém pohotovosti je špatný, shodují se lékaři i politici