Ve druhém kole ale může být všechno jinak. Přikloní se voliči neúspěšných kandidátů z prvního kola k Jiřímu Drahošovi? Nebo zůstane náš kraj i nadále baštou Miloše Zemana, který zde pravidelně dosahuje nejlepších výsledků v rámci republiky?

Redaktoři Deníku zjišťovali předvolební dojmy a názory lidí ve dvou obcích v každém okrese. Vypravili jsme se tam, kde dosáhl současný prezident jednoho z nejlepších výsledků, a na druhé straně i tam, kde se v rámci daného okresu nejlépe dařilo bývalému šéfovi akademie věd, ač tam třeba na první místo nedosáhl.

Jak vidí lidé šance obou finalistů před druhým kolem v našem okrese?

V lázních voliči podpořili Jiřího Drahoše

close Karlova Studánka. info Zdroj: DENÍK / Dalibor Otáhal zoom_in

Malebná lázeňská obec Karlova Studánka je zahalena pod lehkou sněhovou pokrývkou, radost pohledět. Zima ale není moc veliká. Když mrzne hodně, z vodotrysku v parčíku pod hotelem Džbán bývá vysoký ledový sloup. Nyní je hodně nízký. Je tu jako v pohádce.

A pohádkový zde byl v prvním kole výsledek pro Jiřího Drahoše. Vyhrál se ziskem 28,03 procent hlasů, druhý byl s 26,11 procenty Pavel Fischer a Miloš Zeman skončil třetí s 25,48 procenty. Vysoká zde byla i volební účast, 70,35 procent.

Vcházím do místního obchůdku a jsem zvědavý na to, co tomuto volebnímu výsledku říkají místní.

„Mě už tady vůbec nic nepřekvapí, když vyhrál Babiš, tak je tady možné úplně všechno,“ komentuje Drahošovo vítězství prodavačka, záhy ale dodá, že není místní, jen dojíždí.

„Zeman nevím, jestli by byl lepší, ale už jenom kvůli tomu, že hlásá tu politiku, že tu nechce běžence, tak má u mně velké plus,“ podporuje prodavačka Drahošova soupeře. A souhlasně se k ní přidává jedna zákaznice: „To u spousty lidí rozhodně ano! Jenže to má jeden háček, Zeman už je na tom zdravotně velmi špatně a celé období určitě nedodiriguje,“ předpovídá žena.

Ani ona není z Karlovy Studánky, do lázní přijela na zotavenou, v druhém kole ale půjde volit tady. „Já jsem v prvním kole nevolila ani jednoho z nich. Volila jsem Fišera. Ve druhém kole podpořím Zemana, Drahoše ne. Jsem z Olomouce, přijela jsem tento týden, bydlím v soukromí, v olomouckém smogu a výfukových plynech není radno dýchat,“ vysvětluje, co ji přivedlo do zdravého prostředí Karlovy Studánky.

„Čistý vzduch, ten tu máme ještě zadarmo. Zatím. Než nám ho někdo zdaní,“ povzdechla si prodavačka a řeč se stočí na těžkosti a problémy živnostníků. „Vždy se ti bohatí hojí na těch, co jsou dole. Proč se pořádky nezačnou dělat odshora, u těch, co kradou v miliardách.

Proč začínají u nás soukromníků? Já tady stojím každý den. Když přijde čojka (Česká obchodní inspekce) tak si vezmou pokutu dva tisíce jen proto, že si tady přijeli pro výpalné, já to zaplatím a nemám na nájem. Nikdo mi nic nedá, jen po mně chtějí peníze,“ vypráví o těžkostech drobných podnikatelů obchodnice.

Rozloučím se a zamířím do nedaleké pošty. Čím to, že v obci vyhrál Drahoš? „Tak asi vyhrál se slušností. K volbám půjdu a mám svého kandidáta,“ povídá mi jedna z místních žen,.

Zamířím do lázeňského domu Libuše a zdejšího recepčního Jakuba Kašpaříka se ptám, co říká na volební vítězství Jiřího Drahoše v Karlově Studánce. „Já si myslím, že to není dobře, já nejsem zrovna jeho zastánce. V prvním kole jsem nebyl volit, půjdu až v tom druhém a pan Drahoš to teda nebude,“ prozrazuje.

Co by měl prezident udělat pro republiku? „Měl by být na straně lidí a být takový, že se nebojí říct svoje názory. Mě se líbí Zeman tím, že se nebojí říct svůj názor a nebere si servítky. Kdežto pan Drahoš mě neoslovil, vůbec ho neznám. Jsou lidi, co mají rádi Zemana a pak jsou lidi, co ho nesnáší a je jim úplně jedno, kdo tam bude, hlavně ať tam není on. Mě to přišlo, že celé volby byla spíše kampaň proti Zemanovi, než aby ti kandidáti mluvili za sebe, tak šli proti němu,“ hodnotil Jakub Kašpařík.

Výsledky v Karlově Studánce mohli ovlivnit i lázeňští hosté a tak se ptám i jich.

Milan Schovanec je až z Litoměřic. V prvním kole volil ještě doma, pro druhé si vyřídil voličský průkaz a volit bude zde. „Budu volit Zemana, já se za to nestydím. To je jediný člověk, co mi nic neslíbil. Od osmdesátého devátého mi každý pořád něco slibuje a co je na tom pravdy? Tady už vím, co mám očekávat, škoda jen, že už nepije tu slivovici,“ směje se Milan Schovanec.

A tak dál pátrám po nějakém příznivci Jiřího Drahoše. Nedaleko budovy Letních lázní potkám dvojici mladých lidí s kočárkem, ptám se, co říkají na zdejší volební výsledek a konečně se na mě usmálo štěstí. „Byla jsem volit. Já si myslím, že je to mladými lidmi. Ti mladí volí pana Drahoše a ti starší pana Zemana. V druhém kole určitě volit půjdu,“ ujišťuje mě Lucie Seifertová.

Jen o pár kroků dál její slova potvrzuje vysokoškolačka Miriam Anna Opletalová, která u zdejší školy čeká na svou mladší sestru. „Já jsem volila v prvním kole v Praze a v sobotu budu mít narozeniny, tak jsem zvědavá, jestli budu mít pěkný dárek,“ přeje si Drahošovo vítězství.

Bydlí v nedalekém Podlesí, ale ona i všichni sourozenci chodili do školy v Karlově Studánce a říká, že to byla škola výborná.

Ale zpět k prezidentovi. „Podle mě jde o reprezentaci národa, což si myslím, že by byl pan Drahoš lepší. Zemana volí, že je z lidu. To bývají, když si to tak vezmete, všechny pohádky, že byl Honza králem. Ale při reprezentaci se musíte nějak chovat,“ shrnuje svoje představy o prezidentu Miriam Opletalová.

Druhé kolo voleb ukáže, jak to s pohádkou v Karlově Studánce dopadne.

V Bílčicích patřilo první kolo Zemanovi 

close Obec Bílčice. info Zdroj: DENÍK / Dalibor Otáhal zoom_in

Bílčice leží na hlavním silničním tahu z Olomouce do Opavy. Z každé strany obce se snaží snížit rychlost aut radar, ale ne na každého to platí, někdo si to Bílčicemi prosviští v klidu zvýšenou rychlostí. Pokud by se na displeji měl objevit volební výsledek Miloše Zemana v prvním kole prezidentských voleb, bylo by to číslo 77,57. Tolik procent voličů v obci dalo Zemanovi svůj hlas. Druhý v pořadí Jiří Drahoš zde dostal 10,28 procent.

Hledám v obci někoho, s kým bych se mohl pobavit, projedu obcí z jednoho konce na druhý ale nikde nikdo. V motorestu hned u silnice otvírají v jedenáct hodin, tak zamířím do zdejšího obchůdku. Ze zákazníků nikdo, je tu jen prodavačka Naděžda Chodilová, ta Zemanovi fandí, volila ho, ale v sousedním Moravském Berouně, odkud dojíždí za prací.

„Tady jsem se dívala, jak dopadly volby, měla jsem radost z toho, že vyhrává Zeman. Já jsem si dokonce sečetla Drahoše a ostatní kandidáty, jestli bude mít Zeman pořád nadpoloviční většinu a jestli to vyhraje. Já doufám, že myslí na lidi,“ říká Naděžda Chodilová.

Další žena, s níž se v obci potkám, už je místní a Zemana volila: Je takový lidový. Neříkám, že vše je akorát, třeba ta výřečnost někdy přesahovala nějaké meze, ale jinak není kariérista a prospěchář,“ vysvětluje svou volbu, ale své jméno nechce prozradit

Na nedaleké autobusové zastávce jsem zahlédl postaršího muže, zpovídám ho, čím to je, že v Bílčicích Zeman vyhrál. „Tady mají lidi selský rozum. Já Drahoše neznám a Zeman, pokud byl v televizi a vyjadřuje se, tak je racionální, přímý. Každý člověk má určité chyby, a jestli je má, tak je lidský a je to lidská vlastnost,“ vyjadřuje své sympatie k Zemanovi. Ani on mi ale nechce říct své jméno a rychle nastupuje do autobusu, který právě přijel.

Z vozu vystoupily tři ženy a ptám se na jejich názor. „Já jsem volila Zemana, to vám řeknu hned. On když mluví, tak já mu rozumím. Spousta politiků mluví půl hodiny a neřekne nic. A tenhle řekne dvě věty a vím, o čem je řeč,“ vysvětluje jedna a její dvě kolegyně souhlasně přikyvují.

„Kdybyste měly možnost říct, aby pro Bílčice něco udělal, co by to mělo být?“ ptám se.

„Přímo pro nás asi nic, tady na nás kašle Ostrava a co teprve Praha, že jo. Náš starosta furt něco dělá, snaží se, ale že by prezident přímo pro nás něco udělal, to asi těžko. Tam máte pana starostu, tak se ho zeptejte sám,“ ukáže znenadání žena na muže, který se objevil na protější straně silnice.

Starosta Lubomír Horka mi vypráví o své obci nedaleko přehrady Slezská Harta. Bílčice jsou zajímavé pro lidi, kteří shání domek k rekreaci, místním ale moc pracovních příležitostí neposkytují. „Tady minimálně padesát procent objektů už jsou rekreační chalupy. Staří lidé umírají a mladí odcházejí. V místní části v Májůvce je šest trvale žijících osob a je tam na čtyřicet domů. Teď je o nemovitosti tady velký zájem,“ povídá starosta. Že by ale rekreanti nějak zásadně ovlivnili výsledek voleb, to si nemyslí. S voličskými průkazy zde v prvním kole podle něj přišlo asi šest nebo sedm lidí.

„Kdyby jste měl tu možnost, aby nový prezident něco udělal pro obec, co by to bylo?“ vyzvídám.

„Tady je infrastruktura a nezaměstnanost asi nejhorší, je tu zapomenutý kraj. Jeden z nejhorších v Moravskoslezském kraji. Opava, tam končí hranice, tak jak nám to vždycky vykládali. I když hejtman slíbil, že se zaměří na Jesenicko, tak uvidíme…“ doufá starosta více v pomoc kraje než samotného prezidenta.

Fotogalerie: Zeman a Drahoš při debatě v ČT