Od března 2010 vyšetřují pracovníci krnovské nemocnice všechny novorozence na poruchy sluchu, které způsobují opožděný vývoj takto postižených dětí.
„Speciální přístroj, jehož provoz není hrazen zdravotní pojišťovnou, umožňuje orientačně vyšetřovat sluch u osob všech věkových kategorií včetně novorozených dětí. Je to tím, že nepotřebujeme spolupráci pacienta“, vysvětlil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.
Přístroj zjistí schopnost vláskových buněk vnitřního ucha reagovat na zvuk, produkovat nervový vzruch a převést ho kůstkami středního ucha na bubínek. Zjistí tedy, zda jsou funkce vnitřního ucha správné.
Za poslední rok vyšetřili na novorozeneckém oddělení nemocnice téměř 870 dětí. U sedmi z nich měli lékaři podezření na poruchu sluchu a odeslali je na speciální vyšetření do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.
Vyšetření u všech novorozenců
Podle statistik se na každých 1 000 novorozenců vyskytne 1 až 2 s poruchou sluchu. Přibližně polovina diagnostikovaných má velmi těžké postižení.
„Při dosavadním systému vyšetřování pomocí reakcí dítěte na zvukové podněty docházelo k významnému zpoždění stanovení správné diagnózy. Od března roku 2010 je tomu jinak. První screeningové vyšetření sluchu mají provedeno všichni novorozenci nebo kojenci narozeni v krnovské nemocnici do konce 1. měsíce života.“, upozornila primářka dětského oddělení Marie Žaloudíková.
Speciální diagnostický přístroj získala nemocnice v Krnově z Nadace Prolomené ticho. Výkony na něm prováděné dotuje zdravotnické zařízení z vlastních zdrojů. Podle primářky Žaloudíkové je Moravskoslezský kraj jediný v republice, kde se toto vyšetření provádí plošně u všech novorozenců.
Sluch významně ovlivňuje správný vývoj dítěte. Jeho porucha má za následek ztížení kontaktu dítěte s okolím, zpozdí psychomotorický vývoj i vývoj řeči. Čím dříve se tedy na vadu sluchu u dítěte přijde, tím větší má šanci dohnat své zpoždění.
Porucha sluchu by měla být diagnostikována v prvních třech měsících života a dítě by pak mělo dostat sluchadla nejpozději do půl roku věku. V opačném případě hrozí, že nedojde k rozvoji řečových schopností.
„Ojediněle jsme kontaktováni také k vyšetření sluchových vad u dětí starších, ať již pro podezření na zhoršení sluchu po prodělaných opakovaných zánětech středního ucha, nebo u dětí, které neprošly screeningem v novorozeneckém období a je u nich podezření na nedoslýchavost,“ dodává primářka Žaloudíková.
BARBORA KLEČKOVÁ