Česko-německo-polský týden se uskuteční od pondělí 5. do soboty 10. září.

„Už vloni byl tradiční česko-německý týden oficiálně rozšířen o polskou stranu, konkrétně město Hlubčice, a tímto směrem se setkání ubírá také v tomto roce. Výjimečné je v tom, že se neomezí jen na tradiční návštěvu krnovských rodáků v Hlubčicích. Rodáci z Krnova a Hlubčic se totiž dohodli, že vypraví každý svůj autobus a až na výjimky budou mít společný program,“ uvedla místostarostka Krnova Renata Ramazanová.

Závěr letošního setkání bude patřit hudbě

Během týdne rodáci absolvují přijetí na radnicích v Krnově a v Hlubčicích, prohlídku obou měst, společenský večer v kulturním domě v Úvalně, jehož výtěžek bude věnován fondu Hanse Kudlicha, a budou hosty středečního Koncertu mladých, což je společný koncert žáků Gymnázia Krnov, Gymnázia Friedberg v Německu a smíšeného pěveckého sboru Lycea Hlubčice.

Hudba letošní setkání rovněž uzavře. Závěrečný koncert Česko-německo-polského týdne 2011 v Krnově se bude konat v sobotu 10. září odpoledne v koncertní síni sv. Ducha a vystoupí na něm Chrámový sbor Krnov spolu s německými hudebníky.

„Česko-německé, a nyní již i polské, týdny v Krnově svým rozsahem a pravidelností patří k ojedinělým akcím v České republice. Jejich pořadateli jsou Slezsko-německý svaz Krnov, občanské sdružení Heimatkreis Jägerndorf, město Hlubčice a město Krnov. To se na organizaci akce podílí propagací a pomocí při pořádání akcí na území města,“ konstatovala Dita Círová, mluvčí Městského úřadu Krnov.

Obětmi hladového pochodu byly převážně děti

Společné setkání připomene i nešťastné historické události, jak utrpení Čechů během okupace, tak i odsun Němců. Součástí akce bude ve čtvrtek i zájezd na Videlské sedlo nazvaný Cestou hladového pochodu. Videlské sedlo je nejvyšší bod pochodu Němců odsunutých do Německa. Tady se uskuteční pietní vzpomínka a společné uctění českých obětí války a německých obětí krnovského hladového pochodu. Cesty se zúčastní i tři ženy, které pochod přežily, absolvovaly je jako malé děti.

„Hladový pochod v rámci odsunu Němců vyrazil z Krnova dne 22. června 1945 v počtu asi 3000 lidí, byli to převážně ženy, děti a starci, směrem Kostelec, Krasov, Karlovice, Vrbno, Vidly, Videlské sedlo, Domašov, Jeseník, Branná, Vinkartice, Staré Město až do Králík. To je 120 kilometrů. Odtud 28. června pokračovali v otevřených vagonech do Teplic, odtud opět pěšky přes hranice do Německa. Asi 300 lidí, většinou dětí, pochod nepřežilo,“ uvedla Květoslava Kukelková z Občanského sdružení Flemmichova vila, které pietní zájezd organizuje.