Na krnovském jarmarku nesmí chybět dřevěná zvířátka ve vyřezávaném betlému, který přímo před očima návštěvníků letos rozšíří o další figury polský řezbář Franciszek Piecha. Letos ale jarmark nabídne i to, co Krnováci dosud nezažili drezuru živých medvědů a velbloudů předvede slavná cirkusová rodina Berouskova a chybět nebudou ani další cirkusoví umělci jako akrobaté, provazochodci, kouzelník a klauni.

Kouzelník Kožíšek

„Dnes se na náměstí ve vánočním speciálu plném kouzel a legrace představí nejúspěšnější český kouzelník, mistr světa ze Světového poháru bavičů Pavel Kožíšek společně s jednou ze svých půvabných asistentek, buď s modelkou Hanou Mašlíkovou nebo Martinou Dvořákovou. Ve středu ukončí program jarmarku koncert skupiny Druhá tráva s Robertem Křesťanem," uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sportu Pavlína Říhová.

Barborky, Lucky, Ambrož i Mikuláš

Také ve čtvrtek se návštěvníci jarmarku nudit nebudou. Dozví se například, že kromě čertů, mikulášů a andělů v některých regionech chodí touto dobou také masky Barborky, Lucie či Luciny a Ambrož, který láká děti na poházené pamlsky a pak je honí s metlou. Po vystoupení pěveckého sboru seniorů Naděje a dětí z mateřských škol přijde na řadu dvouhodinový program Čertování, který připravilo Středisko volného času Méďa.

„První část bude probíhat v duchu zapomenutých českých tradic. Kromě čerta a Mikuláše se děti dočkají příchodu Barborek, Ambrože a Lucin, s nimiž budou plnit netradiční úkoly. V druhé části diváci shlédnou divadelní představení „Jak se Káča čerta nebála", v němž se dovědí, jak je důležité se na svět smát a nejen čertit," prozradila Kateřina Odstrčilová z organizačního týmu SVČ Méďa.

Ve stejný den se návštěvníci jarmarku dočkají ještě soutěží, vystoupení dětí z Prudniku a country Vánoc se skupinou Poutníci.

Cirkus trochu jinak vystoupí v pátek

Hlavní hvězdou pátečního programu budou artisté a kejklíři z ostravské skupiny Cirkus trochu jinak. „Jejich vystoupení nás zavede do pekla i do nebe, čerti a andělé budou na zemi a ve vzduchu, můžeme se těšit na slaňování z radniční věže, provazochodce, který bude balancovat nad náměstím, veselé peklo s malými čertíky a další překvapení. Tato velmi úspěšná skupina, která si získává velkou oblibu, v Krnově ještě nebyla a věřím, že se bude líbit," řekla Pavlína Říhová.

Posledním dnem jarmarku bude sobota, kdy se děti konečně dočkají i živých zvířat medvědů a velbloudů, které na náměstí dovedou manželé Berouskovi z Národního Cirkusu Originál Berousek.

Plno pohádek a Ježíškova pošta

K vánoční pohodě po celou dobu konání jarmarku přispěje večerní promítání krátkých klasických českých pohádek, Ježíškova pošta, stánky s vánočním zbožím, ukázky zvyků a tradic a unikátní vyřezávaný česko-polský betlém s osmadvaceti postavami v životní velikosti, který již několik let tvoří řezbáři Jiří Halouzka a Franciszek Piecha. Druhého jmenovaného uvidí návštěvníci opět při práci.