Když parlament jednal o odvolání poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) z čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů GIBS, poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) ve svém emotivním projevu citoval ve sněmovně také názor předsedy Konfederace politických vězňů Leo Žídka, že mu současná situace připomíná měsíce před únorem 1948.

Leo Žídek ve čtvrtek 8. března přijel do Krnova a své prohlášení zde veřejně zopakoval.

„Připomínáme si opožděně události února 1948. Tyto smutné události bychom měli mít stále na paměti a zvláště dnes, když se dožíváme situace velmi podobné té před únorem 1948. Opět bývalí i současní soudruzi a různí extrémisté dobývají vrcholné funkce a ohrožují demokracii,“ uvedl Leo Žídek na pietním aktu ve Smetanových sadech, které uspořádala Konfederace politických vězňů společně s krnovskou organizací KDU-ČSL, Konventem minoritů a Sdružením volyňských Čechů.

Uctít oběti komunismu přišli také krnovští místostarostové Michal Brunclík (ČSSD) a Jan Krnoška (ANO), který je současně náměstkem hejtmana.

„Mnozí voliči pomohli protlačit do parlamentu a vrcholných orgánů politiky, kteří zavádí oligarchii, zasévají nenávist a populisticky ovlivňují myšlení obyvatel s cílem uzákonit referenda, protiprávně zdanit majetek navrácený původním majitelům, podpořit orientaci naší země na východ a napadat členství naší země v EU a NATO a způsobit rozkol společnosti,“ pojmenoval Leo Žídek aktuální politickou konstelaci a dodal, že spolupráce hnutí ANO s komunisty a extrémisty se může stát hrobníkem demokracie.

Místostarosta Michal Brunclík uvedl, že pro sociální demokracii v rámci Krnova spolupráce s komunisty nepřipadá v úvahu. Krnovská zastupitelka Ludmila Čajanová (KDU-ČSL) zase varovala, že mnozí občané podceňují zločiny komunismu ve srovnání se zločiny nacismu.