Endokrinologické oddělení krnovské nemocnice jako jediné v kraji nabízí pacientům takzvanou sklerotizaci uzlů ve štítné žláze silně koncentrovaným alkoholem. O metodu je obrovský zájem a výjimkou v Krnově nejsou ani zájemci z Prahy a z jiných krajů.

ALKOHOL, NEBO OPERACE

Metoda sklerotizace 96procentním alkoholem je ale vhodná pouze pro některé typy pacientů. Těch bylo na základě důkladného vyšetření nakonec loni vybráno k zákroku jen patnáct.

Zájem o tuto metodu mají především lidé, kteří se bojí podstoupit klasické operační zákroky na štítné žláze především kvůli možné ztrátě hlasu. „Nedávno u nás byla mladá paní učitelka, které bylo v jiném zařízení doporučeno operační řešení. Pacientka ale z důvodu rizika poškození hlasivek odmítla.

Pak přišla na naše oddělení, kde jí byla provedena punkce s cytologickým ověřením. Nález byl nezhoubný a po třech sezeních, kdy jsme prováděli sklerotizaci alkoholem, má nyní pacientka téměř normální nález," uvádí primář metabolického centra krnovské nemocnice Lukáš Burda s tím, že paní je velmi spokojená, že byla ušetřena operace.

JEN NEZHOUBNÝ NÁLEZ

Výkon sklerotizace alkoholem se provádí vleže na zádech pod kontrolou ultrazvukem. Nejprve je nutné cytologické vyšetření uzlu. Jde-li o benigní neboli nezhoubný nález, lze cystické uzly touto metodou ošetřit. Z uzlu se pod sono kontrolou nejprve odsaje tekutý obsah a následně se vpraví malé množství silně koncentrovaného alkoholu, které způsobí následné zmenšení uzlu.

Někdy je nutné toto opakovat dvakrát až čtyřikrát. U většiny pacientů dojde k výraznému zmenšení uzlu. Pokud efekt není, nezbývá nic jiného než chirurgické řešení.

Samotný výkon trvá přibližně 15 sekund a je provázen mírným tlakem. Případné štípání nebo nepříjemný tlak zase rychle odezní. „Komplikace jsme dosud žádné nezaznamenali. Metoda je nicméně velmi náročná na zručnost lékaře, přesnost a sonografické schopnosti," doplnil primář krnovského Metabolického centra.

Metoda se stala alternativou hlavně pro vysoce rizikové pacienty s cystickými uzly a používá se také u zvětšených příštítných tělísek u pacientů, kteří nejsou schopni operačního řešení.

ALKOHOLOVÁ METODA NENÍ PRO KAŽDÉHO

Metoda léčby alkoholem je vhodná také v případě, že pacient nemůže operaci absolvovat kvůli vysokému riziku při anestezii. Jedná se o účinnou alternativní a nechirurgickou metodu, která je bezpečná a její velkou předností je ambulantní provedení. Vhodná je však pouze pro některé pacienty a nenahrazuje zcela chirurgické řešení.

Pokud uzel štítné žlázy přesáhne deset milimetrů nebo pokud se vyšetřujícímu lékaři jeví jako podezřelý například kvůli zvýšenému prokrvení, doporučí takzvanou punkci tenkou jehlou. Uzly většinou činnost štítné žlázy nijak neovlivňují, ale v některých případech dojde ke zvýšené tvorbě hormonů štítné žlázy a ostatní tkáně naopak svou činnost utlumí.

Uzly ve štítné žláze jsou častým nálezem a vyskytují se u třetiny žen nad padesát let. Naprostá většina z nich je nezhoubné povahy. Důvod jejich vzniku může být různý. V minulosti byl nejčastější příčinou nedostatečný přísun jódu v potravě.

METABOLICKÉ CENTRUM

Krnovská nemocnice ustavila endokrinologickou ambulanci v roce 2004 jako specializované pracoviště v rámci svého interního oddělení. Od loňského roku je endokrinologie součástí nově vzniklého Metabolického centra, které se věnuje problematice endokrinologie, diabetologie, osteologie a lipidologie.

V centru se provádí všechny dostupné metody a testy, které jinak nabízí centra ve fakultních nemocnicích, a navíc speciální metody jako je punkce příštítných tělísek či právě sklerotizace alkoholem.

„Pacientů s onemocněním štítné žlázy u nás celkově přibývá. Pokud přijdou lidé včas, prognóza je samozřejmě lepší a často pak není nutné operační řešení. Statisticky za loňský rok bylo u nás v nemocnici provedeno 12 400 vyšetření, 5 000 ultrazvuků a přibližně 300 punkcí," uzavřel primář Metabolického centra krnovské nemocnice Lukáš Burda.