Tito vězni nemají na pracovišti soustavnou ostrahu, protože nejsou nebezpeční a vzhledem k nízkým trestům nemají důvod utíkat. Tento model vychází z předpokladu, že si vězni mírného režimu váží a díky sytému odměn se jim dodržování pravidel vyplatí. Přesto jeden z nich v Krnově jednal zkratkovitě a vzal do zaječích. Vzhledem k situaci se dá říct, že tento vězeň spíše odešel, než utekl.

Prohledali marně nádraží i restaurace

„V pátek 30. července policistům oznámili pracovníci Vězeňské služby Opava, že jeden z vězňů odešel z nestřeženého pracoviště ve firmě na Krnovsku. Policisté okamžitě začali po uprchlém muži pátrat. Provedli prověrky v restauračních zařízeních, nádražích a dalších místech, kde by se pravděpodobně mohl zdržovat.

Prozatím byly tyto prověrky s negativním výsledkem. Uprchlý není nebezpečný a je ve výkonu trestu za majetkovou trestnou činnost. Je po něm vyhlášeno celostátní pátrání,“ popsala tento případ policejní mluvčí Pavla Tušková.

„Velmi nás jeho útěk překvapil, protože spolupracujeme s opavskou věznicí už nějakou dobu a toto je první případ, který se stal. Do konce výkonu trestu mu zbývalo už jen pár měsíců, a dá se to tedy považovat za určitý zkrat,“ uvedl mluvčí krnovské firmy, která si nepřála zveřejnit své jméno. Pracovní síly vězňů využívá zejména v sezoně na pomocné práce ve skladu při paletizaci nebo při manipulaci s různými přepravkami a sudy.

Nejsou svému okolí nebezpeční

„Vždy se jedná o lidi s mírnými přestupky, jako je například jízda bez řidičského oprávnění nebo neplacení alimentů. To je zásadní podmínka naší spolupráce s opavskou věznicí. Firmy v regionu Krnovska a Opavska mají velký zájem o tyto pracovníky a my zdaleka nejsme jediní, kdo tyto pracovní síly zaměstnává,“ popsal situaci mluvčí firmy, pro kterou je zaměstnávání vězňů výhodné hlavně proto, že se tato pracovní síla snadno přizpůsobí nárazovým sezonním potřebám, které se v průběhu roku několikrát mění.

Je to také snaha podat pomocnou ruku lidem, kteří mají snahu pracovat a aspoň částečně tímto způsobem uhradit škody způsobené trestnou činností a náklady na provoz věznice. Dosavadní praxi hodnotí firma jako oboustranně výhodný vztah, ktarý nemá vliv na počet kmenových zaměstnanců. Mzdová agenda a odvody pojištění jsou prováděny věznicí, a firmě odpadají i starosti s odstupným.