Během čtyřiceti let po vítězném únoru bylo podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu popraveno 248 lidí, ve vězení zemřelo 8 tisíc lidí. Dalších 450 lidí zemřelo při pokusu uprchnout ze země. Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 200 tisíc lidí. V táborech nucených prací skončilo 20 tisíc lidí a do zahraničí emigrovalo na 170 tisíc lidí.

Na památku obětí komunismu Krnované už řadu let pořádají pietní shromáždění. To letošní se koná v pondělí 22. února od 16.30 hodin u památníku Obětem válek a násilí před krnovským gymnáziem.

„Když skončila válka, nikdo si nedovedl představit, že by se podobné zlo, jako byl německý nacionální socialismus, mohlo ještě někdy opakovat. A přece se tak stalo. Šest milionů obětí holocaustu bylo záhy doplněno poválečnými, minimálně dvaceti miliony obětí komunismu v Sovětském svazu, asi 65 miliony v Číně a dvěma miliony v Severní Koreji.

Také v Československu se popravovalo a za odlišné politické přesvědčení čekal lidi kriminál," uvedla Ludmila Čajanová, jedna z organizátorek pietního shromáždění.

Letos pozvali organizátoři do Krnova Miloše Rejchrta. Tento evangelický farář, disident a mluvčí Charty 77 se podělí o své zkušenosti na besedě, která se uskuteční od 17 hodin v evangelickém kostele v Krnově. Akci pořádá místní organizace KDU-ČSL, Českobratrská církev evangelická, Římskokatolická farnost Krnov a Konfederace politických vězňů Ostrava.

Ve farním kostele sv. Martina bude výstava věnovaná pronásledovaným, vězněným a týraným duchovním v letech 1945–1989 
v Československu.

Miloš Rejchrt byl po ukončení studií na bohoslovecké fakultě 
v roce 1970 uveden do funkce duchovního, ale už za dva roky byl zbaven státního souhlasu k výkonu kněžství. Pracoval jako topič až do roku 1989. Koncem roku 1976 podepsal Chartu 77, 
v lednu 1980 na rok převzal funkci mluvčího.

Pietní akce 22. února
>> 16.30 hodin: u památníku před gymnáziem zapálení svíček a uctění obětí komunismu i současných válek a násilí ve světě
>> od 17 hodin: v evangelickém kostele ekumenická bohoslužba, prosby za mír a beseda s hostem Milošem Rejchrtem
>> farní kostel sv. Martina: výstava vnovaná pronásledovaným, vězněným a týraným duchovním v letech 1945–1989 v Československu