Krnovský městský pivovar vznikl za časů Habsburské monarchie a vařil věhlasné pivo rovných 120 let. Válku sice přečkal bez úhony, ale krátce po znárodnění byl zrušen. Údajně z původní krnovské receptury vycházeli sládci, kteří vařili pivo v Hanušovicích.

Jinak se od padesátých let pivo do Krnova vždy pouze dováželo.

Jägerndorfer měl Krnov jen na vinětě

V dnešním Krnově tuto uzavřenou kapitolu pivovarnictví připomíná už jen název ulice Pivovarská. Kousek od ní leží bývalý pivovar se sklepy, dvorem a cihlovým komínem jak z Postřižin. Tento areál dnes slouží firmě Astur jako velkoobchodní sklad nápojů.

Jako vzpomínku zde několikrát uspořádali pivní slavnosti, na kterých pivaři ochutnávali produkci mimokrnovských pivovarů.

Historické lahve a originální viněty zaniklého krnovského měšťanského pivovaru jsou stále vyhledávanou atrakcí pro sběratele, kteří jsou ochotni za ty nejvzácnější kousky zaplatit i přes deset tisíc korun.

Zřejmě kvůli této pivní nostalgii se před pár lety objevil na trhu jedenáctistupňový světlý ležák Jägerndorfer neboli Krnovák. Tato kuriozita ale měla Krnov pouze z reklamních důvodů na vinětě, protože jinak se Jägerndorfer vařil v mimokrnovském pivovaru.

Vrací se tradice pivovarnictví

Limonáda Kofola založila svůj úspěšný comeback také na mimořádné kvalitě vody z krnovského prameniště. Ze stejné vody sládek Michal Kuřec z Města Albrechtic začal vařit pivo v řemeslném pivovaru Nachmelená opice. Ten vznikl v Krnově v areálu bývalé Karnoly v Textilní ulici.

V hospodách a restauracích na Krnovsku v těchto dnech pivaři ochutnávají a hodnotí první várku opice.

Otevírací slavnosti kdysi a dnes

Když krnovští měšťané 6. října 1829 otevírali svůj nový pivovar, provázela to velká slavnost s hudbou a hostinou. První ředitel pivovaru Antonín Kűhnel vysvětloval vzácným hostům, kolik to dá práce a jak dlouho to trvá, než se z obilí a chmele stane pivo.

Na další otevírací slavnost nového pivovaru si Krnov musel počkat rovných 192 let. Také 4. prosince 2015 to byla velká sláva, když krnovský sládek Michal Kuřec vítal vzácné hosty v čele se starostkou Krnova Janou Koukolovou Petrovou a místostarostou Michalem Brunclíkem.

Nachmelená opice se představuje

Michal Kuřec vystudoval pivovarství na Vysoké škole chemicko technologické v Praze. Potom pět let jako hlavní technolog sbíral praktické zkušenosti ve společnosti Pivovary Lobkowicz, která sdružuje sedm regionálních pivovarů.

„Srdcem našeho pivovaru je tato nerezová varna o objemu deseti hektolitrů. Slad si připravujeme na šrotovníku a ručně jej dávkujeme do kotle. Pivo vaříme na jeho originální stupňovitost, takže už jej neředíme. Tanky jsou vybaveny chlazením, abychom měli kontrolu nad teplotou při kvašení i dokvašování.

Zajímavé je, že naše pivo nefiltrujeme ani nepasterujeme. Tímto procesem se sice prodlouží životnost piva, ale ztrácí svou čerstvost a jedinečnou chuť," vysvětloval Kuřec hostům hlavní specifika pivovaru Nachmelená opice.

Nový pivovar už svým názvem napovídá, že krnovští pivovarníci mají smysl pro humor. Jsou připraveni nejen vařit pivo, ale také pozvat pivaře na exkurzi s degustací a odborným výkladem sládka.

„Držíme se tradičních postupů, ale nebojíme se nových trendů a pivních stylů, které u nás zatím nejsou příliš známé, jako třeba naše čtrnáctka India Pale Ale IPA. Celoročně budeme vařit čtyři základní druhy piv a v průběhu roku můžete ochutnávat i několik sezónních speciálů," doplnil sládkův výklad Jiří Valenta, který má na starosti marketing Nachmelené opice.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Od patoků k opici

Za Lichtenštejnů se krnovské pivo vařilo v mázhauzech, což jsou měšťanské domy s varnou a výčepem. Protože renesanční pivovarníci moc nerozlišovali mezi pitnou a užitkovou vodou, nejeden zákazník na krnovské pivo vzpomínal s průjmem a horečkou.

Než nabízet tyto patoky, majitelé šenků raději vozili kvalitní piva třeba z Branic. Pivovarníci nehledali chybu u sebe, ale nabyli přesvědčení, že jim kšefty kazí konkurence – vyhlášené krnovské minerálky. Jednou přes noc nenáviděný pramen zasypali a nejspíš tím připravili Krnov o slávu lázeňského města.

V Krnově se dál vařila příšerná břečka a nic na tom nezměnilo ani zavedení nových funkcí jako pivní inspektor nebo vizitátor šenkovních domů.

Obrat nastal, až když si Krnované uvědomili, že východiskem je měšťanský pivovar s vlastní studnou. Kámen na fasádě pivovaru nese letopočet 1829. Toho roku při předání nového pivovaru hrála hudba, hodovalo se a pivo teklo proudem.

Krnované vařili skvělé pivo, než jim v roce 1950 komunisté čerstvě znárodněný pivovar zrušili.

Za plánovaného hospodářství se v Krnově na lahvové pivo občas stály fronty a čepované dostali jen hosté, kteří přišli obědvat nebo večeřet. Krnovský měšťanský pivovar měl heslo: „Pij pivo s rozumem a při smyslech, neboť je v něm vloženo mnoho práce."

Právě na něj jsem si vzpomněl v pátek při prvním ochutnání Nachmelené opice.