Majitelé krnovských sběrných surovin si dávají pozor na chmatáky, kteří se snaží za pár stovek odevzdat cokoliv a neštítí se ani poškození náhrobku či ohrožení běžného dopravního provozu odcizením a následným prodejem hliníkové značky se stopkou.

„Nemáme šanci poznat, zda byly starý radiátor anebo traverza odcizeny. I u takového výkupu žádáme po prodávajícím občanku. Pokud někdo donese kanál či silniční značku, tak u nás nepochodí. Ještě na něj zavoláme policii. Myslím, že tak to funguje i v ostatních sběrnách po celém městě,“ řekl majitel jedné sběrny surovin z Krnova.

Tento fakt potvrdil i majitel druhé sběrny v Krnově. „Fungujeme již devět let a kanály, značky, části hřbitovních pomníků či soch se vůbec nevybírají. Stejně tak tomu je i s novým materiálem. Ten nám mohou prodat pouze firmy. Je logické, že nemá cenu kvůli vydělané pětikoruně riskovat pokutu ve výši několika desítek tisíc korun. Dle mého názoru podobní darebáci, kteří ukradnou, co jim přijde pod ruku, zkoušejí štěstí s udáním materiálu v nových sběrnách,“ informoval Ladislav Rolný, jednatel společnosti Penta Steel, která se zabývá výkupem surovin.

V Krnově většina sběren spolupracuje s policií, i když o tom mluví velmi nerada. Případný chmaták, který přijde s podezřelou kořistí do sběrny, je ohlášen. Pak už vše záleží na mužích zákona.

Nic jim není cizí

O tom, že chmatákům není nic cizí, svědčí i nedávné případy krádeží historického zábradlí z budovy Městského úřadu v Krnově. Několik úředníků chodilo řadu dní kolem na zábradlí pracujících mužů. Ti jej v klidu demontovali a poté odvezli neznámo kam. Škoda dosáhla několika desítek tisíc korun. Nyní už jsou zaměstnanci města obezřetnější.

Černé skládky na Krnovsku a Bruntálsku zaplavují zbytky kabeláže. To je další výsledek práce „zlatokopů“, kteří chtějí za každou cenu vydělat. Ořezy obalů hliníkových a měděných kabelů nejsou pro přírodu tak devastující jako výpary, které vznikají při pálení celých drátů a kabelů, což je snazší získání suroviny než její ořezávání.