Letošní 10. ročník Světového dne zraku má upozornit veřejnost na problém onemocnění očí trachomem a říční slepotou.

„Přestože česká společnost není ohrožena žádnou epidemií očního onemocnění, také u nás panuje v oblasti péče o zrak často narazíme na neznalost a nesprávné návyky. Přitom včasná péče o zrak vám může zachovat kvalitu vidění i v pozdějším věku,“ uvedla Charlotta Novotná, které se ve své krnovské oční optice na Hlavním náměstí chystá připojit ke Světovému dni zraku.

Oční optika na krnovském náměstí pořádá při této příležitosti 14. října den otevřených dveří. „Zájemcům umožníme nahlédnout do zákulisí oční optiky, v případě zájmu je zasvětíme do tajů různých přístrojů a pomůcek, které používá optik, a nabídneme jim možnost bezplatného orientačního měření zraku nebo konzultace, jak nejlépe řešit konkrétní oční vady a problémy,“ dodala Charlotta Novotná.

Světový Den zraku má upozornit, že až v 80. procentech všech případů slepoty v globálním měřítku by bylo možné ztrátě zraku zabránit větší hygienou a péčí o oči, nebo že změřením parametrů očí a zhotovením dioptrických brýlí by se okamžitě změnil k lepšímu život 153 milionů lidí na světě.

U nás je sice zdravotnictví včetně toho očního na vysoké úrovni, ale také u českých občanů může včasná prevence a péče o zrak může přispět k tomu, aby lépe viděli.