Policisté zastavovali rodiny na cyklovýletě, seniory na cestě ze zahrádky i sportovce, kteří si cyklistikou udržují kondici. Nejednalo se o kontrolu, ale o akci „Na kole jen s přilbou“, která je zaměřená na bezpečnost cyklistů, výbavu jízdního kola, nošení přileb a reflexních doplňků.

„Já vím, že přilba je důležitá, a po dnešku si to budu pamatovat ještě víc. S kolegy jsme si v rámci teambuildingu udělali cyklovýlet z Ramzové až do Opavy. Přestože přilbu běžně používám, teď jsem si ji v tom tropickém pařáku výjimečně nevzal. Podívejte se, jak jsem po pádu odřený. Můžete se spolehnout, že příště už si přilbu vezmu,“ dal se s policisty do řeči jeden z cyklistů.

Policisté chválili děti, které všechny k jejich stanovišti za Yacht klubem dorazily vybavené přilbami. Všechny děti také dokázaly správně odpovědět na otázku, že cyklistická přilba je na kole povinná jen do 18 let. Také většina dospělých si už zvykla nosit přilby.

Policisté postavili svůj infostánek na cyklostezce z Krnova do Opavy.  V rámci akce  „Na kole jen s přilbou“ diskutovali s cyklisty, jak mohou zvýšit bezpečnost.Policisté postavili svůj infostánek na cyklostezce z Krnova do Opavy. V rámci akce „Na kole jen s přilbou“ diskutovali s cyklisty, jak mohou zvýšit bezpečnost.Autor: Deník / František Kuba

Krnované stále mají v živé paměti případ z poloviny června, kdy po Albrechtické ulici pod železničním mostem projížděla cyklistka ve věku 85 let. V úseku klesání ztratila rovnováhu a při pádu utrpěla velmi těžká zranění, protože přilbu neměla.

Ve stejný den ve ve Vrbně pod Pradědem auto odbočující na lesní cestu zkřížilo dráhu padesátiletému cyklistovi, který při prudkém brzdění přepadl přes řídítka do příkopy. Tento cyklista měl přilbu, a navzdory ošklivému pádu se mu nic nestalo.

„Cyklisté jsou spolu s chodci nejohroženějšími účastníky silničního provozu. I když ke své jízdě nepotřebují žádný řidičský průkaz, musí dodržovat a znát pravidla silničního provozu a být ohleduplní a opatrní,“ uvedla policistka Pavla Jiroušková s tím, že z hlediska provozu na pozemních komunikacích se jízdním kolem rozumí také oblíbené koloběžky, a proto se na ně vztahují stejná pravidla.

V rámci Moravskoslezského kraje policisté za první pololetí letošního roku už šetřili celkem 189 dopravních nehod, které zavinili cyklisté. „To je o 49 více, než za stejné období loňského roku. Z toho 20 dopravních nehod zavinily děti. Při těchto nehodách došlo ke dvěma úmrtím, 12 osob utrpělo těžké a 155 lehké zranění. Mezi nejčastější příčiny zaviněných nehod cyklistou patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti,“ doplnila statistiku Pavla Jiroušková.

Policisté postavili svůj infostánek na cyklostezce z Krnova do Opavy.  V rámci akce  „Na kole jen s přilbou“ diskutovali s cyklisty, jak mohou zvýšit bezpečnost.

Na památku na příjemné setkání s policisty cyklisté dostali mapu s vyznačenými cyklostezkami, reflexní tyčinky na špice kol nebo reflexní pásek, informace o první pomoci a podobné drobné pozornosti.