Protože se letos v Krnově nenašly finance na tradiční Modré slavnosti na krnovském koupališti, přišlo nově založené občanské sdružení Krnovský občan (KO) s nápadem nahradit je stavěním májky na Zámečku.

Zámeček s několika kluby, kavárnami, diskotékami, hospodami, hernami, bary a venkovním posezením si už vysloužil přezdívku Krnovská Stodolní a stal se ideálním místem, kam Krnováci všech generací chodí za zábavou nebo posedět s přáteli.

„Připravili jsme hlavně atrakce pro děti jako skákací hrad, chůdy, létací modely a různé soutěže, ale také něco pro starší, například možnost vyzkoušet si střelbu z paintballových zbraní na kuličky. Taky jsme vyzvali návštěvníky, ať si vezmou nějaké retro kostýmy, ať si společně zavzpomínáme na módu socialismu a užijeme si legrace," popsal celodenní program s podtitulem Krnováci se baví Jaroslav Mlček za organizátory z KO. Vstup na zámeček byl pro všechny zdarma.

Krnov sice má letos na zámečku svou májku, ale není to bůhvíjaký velikán, jaké známe z okolních obcí.

„Rozhodli jsme se, že nabídneme Krnovákům apolitický program jako alternativu ke komunistickým prvomájovým akcím. Až mě samotného zaskočilo, kolik lidí přišlo, protože jsme se rozhodli na poslední chvíli a nebylo moc času na propagaci, ale také to, kolik lidí bylo ochotných nám se vztyčováním májky pomáhat. Zdá se, že něco takového v Krnově chybělo. Byla to určitě zajímavá akce i pro hospody a kavárny, které sídlí na zámečku," dodal Mlček.

Našli se i sponzoři, kteří zapůjčili vrták na vyhloubení jámy pod májku, a své vystoupení ochotně nabídly nejrůznější soubory.

Pro první ročník z bezpečnostních důvodů organizátoři záměrně připravili jen malou májku, než se s ní naučí pořádně manipulovat. „Na vesnicích běžně najdete dvojnásobně i vyšší májky, ale tam ta tradice běží desítky let bez přerušení, takže jsou sehraní a mají vypilované, jak ji bezpečně vztyčovat a ukotvit. My jsme vybrali takovou májku, aby ji unesli čtyři chlapi," dodal Mlček.

V kulturním programu se objevila dechovka Krnovanka i country kapela Vagon, která kromě zpěvu přinesla žhavé novinky, jak se vyvíjí závod plachetnic v Zadaru, ve kterém mají Krnováci několik účastníků.