V únoru se stal běžnou součástí výbavy výjezdového vozidla Městské policie Krnov také defibrilátor.

Na rozdíl od lékařů jsou strážníci v ulicích města čtyřiadvacet hodin denně, takže musí být připraveni také na situace mezi životem a smrtí, kdy o přežití člověka rozhodují pouhé vteřiny. Přístroj, který v případě zástavy srdcepomáhá zachránit lidské životy, strážníkům zakoupilo za 48 tisíc korun město Krnov.

STRÁŽNÍCI CHTĚLI BÝT PŘIPRAVENI NA VŠE

„O vybavení defibrilátorem jsme našeho zřizovatele sami požádali, protože chceme být připraveni na situaci, kdy je nutné poskytnout rychlou a bezpečnou první pomoc člověku s náhlou srdeční zástavou. U takových případů totiž býváme často první.

Buď nám je nahlásí občané nebo nás o prověření situace na místě požádá dispečink rychlé záchranné služby," uvedl zástupce velitele Městské policie Krnov Jaroslav Hlaváček.

PŘÍSTROJ, KTERÝ PORADÍ LAIKŮM, CO S NÍM DĚLAT

Městská policie Krnov má k dispozici automatický externí defibrilátor ZOLL AED Plus. Ten je specifický tím, že pomocí vizuální i akustické nápovědy pomáhá zachránci správně provést srdeční masáž.

„Přestože tento přístroj nám přesně říká, co máme dělat, a umí navigovat i úplného laika, musíme být na krizové situace maximálně připraveni. Proto už absolvovali všichni krnovští strážníci školení, jak defibrilátor používat. Rozšířili si tak své znalosti v poskytování první pomoci, které běžně uplatňují v praxi," dodal za strážníky Jaroslav Hlaváček.

PRVNÍ POMOC MUSÍ UMĚT TAKÉ POLICISTÉ

První pomoc často před příjezdem lékařů poskytují také policisté. Už v loňském roce město Krnov darovalo Policii ČR přenosný defibrilátor. Tento přístroj je specifický tím, že je doplněn dětskými elektrodami pro záchranu dětí mladších osmi let a záchranářským kufrem s náplní. Vše je součástí výbavy speciálního vozidla krnovské prvosledové policejní hlídky.

Kromě defibrilátoru získala městská policie Krnov od města také sadu určenou pro nouzové otevírání zabouchnutých dveří a zavřených oken, včetně těch plastových.

Vyškolení strážníci díky ní budou mít možnost v neodkladných případech vniknout do uzavřených prostor a lidé tak už nebudou muset přivolávat hasiče. Tato sada přišla město na 29 tisíc korun.