Zatímco Rýmařov dostal pouhých 34 hlasů a ve své kategorii do deseti tisíc obyvatel skončil až na 49. místě z 52 soutěžících obcí, šance Krnova a Bruntálu byly podstatně vyšší.

Krnov devátý, Bruntál dvanáctý

Na výsledkové listině ve své kategorii Krnov skončil devátý a Bruntál dvanáctý. Hrálo se o sedm hřišť, takže mezi výherce se neprobojoval nikdo z našeho regionu. Krnovskému Lidlu poslali občané 2152 hlasů, bruntálskému 1082 hlasů. Pokud by se chtěli dotáhnout na sedmé výherní místo, museli by dát dohromady přes čtyři tisíce hlasů, aby překonali Bohumín.

Tisíce lidí, kteří poslali hlas krnovskému Lidlu, jsou zklamaní, že zde Rákosníčkovo hřiště nebude. Najdou se ale i takoví, kteří si při této zprávě s úlevou oddechli. Společnost Lidl deklarovala, že Rákosníčkova hřiště postaví v blízkosti svých prodejen. Existuje někde v okolí krnovského Lidlu pozemek vhodný pro stavbu hřiště? Těžko. Sotva bychom v Krnově našli výmluvnější příklad urbanistické kaše, než jaká vznikla kolem Lidlu na křižovatce ulic Revoluční a Čsl. Armády.

Hřiště nebude, zaplať pánbůh

„Kdyby Lidl v Krnově postavil hřiště na zahradě mateřské školky, v parku, u řeky, ve vnitrobloku nebo na sídlišti, dávalo by to smysl. Postavit ale hřiště vedle krnovské prodejny Lidlu?," podivil se takovému nápadu zahradní architekt Petr Ondruška z Krnova.

Z jedné strany krnovského Lidlu je frekventovaná dopravní tepna, Revoluční ulice plná aut s hernami a zastavárnami. Z druhé strany je benzínka a hypermarkety s rozlehlým parkovištěm. Ze třetí strany jsou teplárny Dalkia. „Který rodič by pustil děti na hřiště v takové lokalitě? Chodí tudy bezdomovci na Armádu spásy a vysedávají tam opilci," dodal Petr Ondruška, který kritizoval i podporu Rákosníčkova hřiště ze strany radnice.

Krnovský Lidl byl původně postaven ukrytý ve dvorním traktu bývalé zemědělské školy. Zbouráním budovy školy Lidl rozbil uliční frontu Revoluční ulice a výrazně tak přispěl k současné urbanistické kaši v této lokalitě. „Všechna hřiště spojuje motiv Rákosníčka. Tato pohádková postavička je zároveň aktivní součástí herních prvků," uvedla koordinátorka projektu Rákosníčkových hřišť Anna Těžká.

Odpůrcům Rákosníčkova hřiště vadí i to, že rákosníčkovsky kňouravý hlas Jiřiny Bohdalové si ze světa pohádek občas odskočí do reklamy. V minulosti například radil zalaškovat si s hazardem a roztočit v Mountfieldu kolo štěstí nebo doporučil voličům Miloše Zemana.

„Rákosníčovo hřiště u Lidlu nemá nic společného s rybníčkem Brčálníkem ani s večerníčkem o souhvězdích. Není to pohádka, ale obchodní kampaň a trik jak přilákat zákazníky. Takové hřiště já v Krnově nechci ani zadarmo. Není na něm nic rákosníčkovitého ani osobitého. Je to další prefabrikátovaná stavba, která stejně jako sousední obchod může stát kdekoliv v Evropě. Nechci město, které vypadá stejně jako desítky dalších. Nevím, koho to napadlo, zapojit do propagace komerčního Rákosníčkova hřiště také Městský úřad Krnov," uzavřel Petr Ondruška.