V Krnonoších vyvolala senzaci zpráva, že na polské straně Sněžky v Sowie Dolině náhodný turista při kondičním běhání zahlédl medvědici s mláďaty. Polští ochranáři zatím žádné nezvratné důkazy o přítomnosti medvěda neobjevili. Pokud by se výskyt medvěda v Krkonoších podařilo prokázat, byla by to zoologická senzace, protože poslední kus zde byl uloven přibližně před 220 lety.

Ilustrační foto.
Medvěda hnědého zabila uspávací střela

Nedávno se také v oblasti Jeseníků rychle šířila fáma, že zde byl nalezen medvědí trus. Podle koordinátora projektů ochrany a monitoringu velkých šelem Miroslava Kutala zoologové nemají potvrzenou informaci, že by se v Jeseníkách pohyboval medvěd. „Máme informaci od jednoho lesníka, který našel trus, o kterém se domníval, že by mohl být medvědí. My jsme to podle ale podle fotografie trusu na základě našich zkušeností s monitoringem medvědů nepotvrdili. Nicméně jsme dohodnuti, že trus ještě podrobíme detailnější analýze, abychom zjistili, jakému zvířeti patřil. Pokud by se v oblasti medvěd skutečně pohyboval, dřív nebo později by se měly v terénu objevit další, průkaznější pobytové znaky. Lidé, kteří budou mít podezření, že našli něco, co souvisí s přítomností medvěda, vlka nebo jiné velké šelmy, nám mohou poslat své snímky na stopy@selm.cz,“ uvedl Miroslav Kutal, který je také koordinátorem Hnutí DUHA Olomouc.  

Poslední příležitost prohlédnout si zblízka medvěda měli návštěvníci linhartovského zámku v roce 2010. „Lovecké trofeje a sbírku vycpaných zvířat nám zapůjčil pro zámeckou expozici pan Jiří Čížek. Největší zájem byl o medvěda, který kdysi uhynul v ostravské zoo,“ uvedl kastelán zámku Jaroslav Hrubý.

Ilustrační foto
Nejsou řidiči: jednou váš spoj prostě nepřijede...