Hasiče si dopoledne zavolal na pomoc správce historického muzea v Karlovicích, aby mu pomohli se stoupající hladinou vody v muzejním sklepě. Ta mu vystoupala do výšky okolo padesáti centimetrů. „Už při jízdě k zásahu nám operační důstojník hlásil, že půjde o zásah většího charakteru, protože břehy potoku jsou plytké a v těsné blízkosti je také spousta dalších domů,“ řekl vrbenský velitel družstva dobrovolných hasičů Lubomír Kovačík.

Vrbenští hasiči po příjezdu na místo zjistili, že potok vedoucí kolem Muzea Kosárny byl silně zamrzlý a bránil tak vodě k průtoku. Situaci komplikovalo i místo, kde potok křižuje silnici a vlévá se do patnáctimetrových skruží. Na místě pomáhal i bagr, který ledy rozbíjel a pak vybíral ven z koryta. „Po domluvě se starostkou obce přijel zde bagr, který začal led rozbíjet a vybírat. Jenže při čištění se skruže ucpali ledovou tříští a stali se úplně nepropustné a hrozilo k ještě většímu vylití potoka,“ pokračoval Kovačík.

Velké štěstí přinesl pokusně zapojený hasičský stroj „krtek“, který tlakem vody prorážel ucpané otvory a potrubí skruže. „Přístroj nikdy nebyl použitý na led, ale i tak se to povedlo a na poslední chvíli se ze skruží začala valit masa vody a ledu. Hladina pak konečně klesala,“ doplnil vrbenský velitel družstva Lubomír Kovačík, který s ostatními hasiči zasahoval pod taktovkou hlavního velitele zásahu Ladislava Jelínka st.

Voda zůstává i nadále v některých sklepích domů a místo v tuto chvíli monitorují Dobrovolní hasiči z Karlovic. K využití je i elektrické kalové čerpadlo, které lidé můžou využívat k vyčerpání vody. „Řekl bych, že sice marně. Díky silnému mrazu hrozí opětovné zamrznutí hladiny a opakování celé situace. V případě komplikací budeme na místo muset opět vyjet,“ uzavřel vrbenský velitel družstva Lubomír Kovačík.

Radek Vráblík