Když na lyže, tak do Karlova pod Pradědem. To je heslo každého správného lyžaře z bruntálského, ale i ostatních okresů. Až do pátku 3. prosince dělali vše pro hladký rozjezd vleků ve Skiareálu Kazmarka. „Uměle jsme osm set metrů dlouhý svah zasněžovali děly, v sobotu i neděli to vypadá na parádní lyžovačku,“ slíbil Jaromír Pospíšil z chaty Kazmarka. Areál je určen obtížností spíše pro zkušenější lyžaře. O víkendu má být chladnější, klasické zimní počasí, k tomu má ale také romanticky vysvitnout sluníčko.

Pojede i část sousedního areálu společnosti Ski Karlov. „V sobotu jedeme od 9 do 16 hodin, stejně tak v neděli. Během následujících všedních dnů se vlek zase zastaví, aby se v případě slušného počasí mohl rozjet opět o víkendu,“ uvedl vedoucí lyžařského areálu Ski Karlov Pavel Švrlanský. Nejede celý areál, ale pouze vlek naproti hotelu Praděd.

Vlek má čtyři sta šedesát metrů a je vhodný jako lehčí sjezdovka hlavně pro děti. Právě na rodinné výlety a rekreace a školní kurzy se Ski Karlov specializuje. Areál má celkově čtyři vleky a dětský pás, jejich spuštění se chystá až v hlavní sezoně. Až následující víkend zahájí v případě příznivých klimatických podmínek lyžařskou sezonu ve Skiareálu Avalanche v Jeseníkách. „Bohužel, lyžovat se u nás bude až od soboty 11. prosince,“ potvrdila recepční stejnojmenného hotelu Ivana Trnková.

Stejná situace je ve Ski Annaberg, provozujícím střediska Suchá Rudná a Andělská Hora. V sobotu a neděli se chystají zasněžovat svah v Suché Rudné, ani příští týden ale ještě ani jeden z vleků nepojede.

„Pokud budeme moct, plánujeme spuštění vleků v sobotu 11. prosince,“ konstatoval provozovatel Petr Drápala.Co trápí provozovatele vleků na Ovčárně, to je prozatímní nedostatek sněhu. Ochranáři nedovolí sjezdové lyžování pod nejvyšším vrcholem Jeseníků, Pradědem do té doby, než napadne na Malém a Velkém Václaváku nejméně padesát centimetrů sněhu, je ho na svazích zatím jen okolo poloviny.

Ještě musí nasněžit. Na další sjezdovky je potřeba sněhu ještě víc. Proto o víkendu využijí okolí Pradědu pouze běžkaři. „Vleky nepojedou o víkendu určitě, běžkaři si už mohou užívat protažené, zhruba šestikilometrové trasy z Ovčárny a Švýcárnu dosyta,“ pozval do hor provozovatel vleků na Ovčárně Josef Figura. Už od minulého týdne se lyžuje na svazích střediska Proskil v Branné.

V sobotu se rozjede nový lyžařský areál v Koutech nad Desnou, naplno by se měla rozběhnout sezona i v jednom z nejoblíbenějších středisek na Ramzové. Na Červenohorském sedle, které kvůli ochraně přírody musí spoléhat jen na přírodní sníh, pojede o víkendu malý vlek zvaný Loučka. V sobotu se poprvé rozjedou vleky i v areálu Miroslav v Lipové Lázních.