LS Město Albrechtice se sloučí s LS Jeseník, podobně jako LS Ruda nad Moravou splyne s LS Hanušovice a LS Loučná nad Desnou se sloučí s LS Janovice. Proč Lesy ČR přistoupily k tak radikální reorganizaci? 

Svatomartinská husa. Ilustrační foto.
Ukažte Deníku své husy! Podpořte místní restauraci, nebo pošlete svou domácí

„Organizační změna spočívá ve zrušení všech jedenácti krajských ředitelství, zřízení sedmi nových oblastních ředitelství, zrušení sedmi správ toků a jejich zařazení do struktury oblastních ředitelství, zrušení tří lesních správ, a to od 1. ledna 2021. Dále je součástí této změny i zřízení Závodu lesní techniky, a to od září 2020,“ shrnula podstatu transformace mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Úspora na režii Lesů ČR

Podle Evy Jouklové změny přinesou vyšší efektivitu administrativních procesů a posílí provozní kapacity Lesů ČR. „Počty lidí v lese, přímo v provozu, se mimo jiné i díky zřízení Závodu lesní techniky navýší. Jednoduše řečeno, ubývají referentské pozice a vznikají provozní. A co je velmi podstatné, tímto krokem se okamžitě sníží naše vlastní režijní náklady o řádově desítky milionů korun. Podnik hledá úspory zejména v režijních oblastech, na lese šetřit nelze,“ doplnila Jouklová s tím, že změny probíhají se souhlasem Ministerstva zemědělství.

Kritika: neproběhla diskuse

Kritikům rozsáhlé transformace vadí, že tak zásadní změny Lesy ČR a Ministerstvo zemědělství zavádí bez odborné diskuse a bez zapojení obcí. Změna organizační struktury Lesů ČR nejenže ovlivní lesnictví, ale také bude mít dopad na dosavadní spolupráci státního podniku s místními samosprávami a občany. Ke kritikům změn patří také Tomáš Pospíšil, kterého v květnu 2018 ministr zemědělství Jiří Milek dočasně pověřil řízením Lesů ČR. Dnes Pospíšil působí na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity.

Ilustrační foto
Lidé na Jesenicku přišli o televizi, nový signál nenaladí. Jak se to bude řešit?

"Vzniknou mimořádně velké lesní správy, které svou rozlohou až 35 tisíc hektarů, objemy prací i počtem řízených pracovníků (35−50 lidí) budou dvojnásobné oproti současnému průměru. Pro zvládnutí lesnického hospodaření budou neefektivní a neřiditelné. Změna navíc není v souladu se strategií rozvoje Lesů ČR do roku 2024,“ komentoval Tomáš Pospíšil transformaci Lesů ČR a nový model velkých lesních správ.

LS Město Albrechtice má sídlo přímo na náměstí v udržované historické budově. Také zde vlastní garáže. Co bude s tímto sídlem, až lesní správa zanikne? „Budovu nabídneme ve výběrovém řízení k prodeji. Naši revírníci často nemají kancelář v budově lesních správ, tak to bude v případě revírníků LS Město Albrechtice. Neznamená to, že budou dojíždět do Jeseníku. Ideální kancelář je samozřejmě v objektu Lesů ČR, který je v revíru,“ uvedla Eva Jouklová s tím, že počty provozních lesníků se na Albrechticku určitě nesníží.

Největší zanikne, malí zůstanou

LS Město Albrechtice měla ještě před rokem 17 tisíc hektarů uceleného lesa. Letos přišla o tři revíry, ale stále obhospodařuje na 14 tisíc hektarů. V porovnání s ní LS Jeseník po církevních restitucích má už jen rozptýlené lesíky o výměře kolem 10 tisíc hektarů. Srovnatelná je i situace v LS Bruntál. Proč právě LS Jeseník a LS Bruntál zůstávají, zatímco největší LS Město Albrechtice zanikne?

Záběry z natáčení krimiseriálu Stíny v mlze, který natáčí režisér Radim Špaček na Ostravsku a v Beskydech.
Špalková i Hanuš v nové krimi sérii z Ostravska. Uvidíte dětský gang i motorkáře

„Lesní správy Jeseník a Bruntál zachováme. Lesní správa Město Albrechtice se nachází mezi nimi a z logiky věci tedy právě tato správa zanikne,“ vysvětlila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová proč se zánik týká právě prostřední lesní správy.