Majitel německého ovčáka Dona Jaroslav Sembdner působil jako záchranář ve stanici na Červenohorském sedle. Nedávno sice se svou prací u horské služby skončil, protože byl zvolen starostou obce Loučná nad Desnou, ale se svým Donem bude zbloudilým či sněhem zasypaným turistům pomáhat i nadále.

V případě mimořádné akce vypomůže v Jeseníkách i Horská služba z Orlických hor.

Starosta je také záchranář

„Můj Don je v současné době jediný lavinový pes v Jeseníkách. Má všechny potřebné zkoušky, navíc jsou mu teprve čtyři roky, takže ještě nějakých pět let může sloužit. I když v současné době pracuji jako uvolněný starosta, s horskou službou budu mít smlouvu.

Nebude problém to skloubit," řekl Jaroslav Sembdner, který jako uvolněný starosta Loučné začal pracovat minulý týden.

Patnáct speciálně vycvičených psů

Na horách v celé České republice záchranáři používají patnáct psů, kteří absolvovali náročný výcvik zakončený zkouškami. Psi jsou specializováni na hledání zbloudilých turistů v horském terénu i lidí, kteří uvíznou pod lavinou. Právě Jeseníky a Krkonoše jsou jediné hory s lavinovými katastry v zemi.

Například ve Velkém kotli před několika lety zemřelo pod sesutým sněhem několik lidí. Ještě před několika roky působili v Jeseníkách dva lavinoví psi.

Kromě Dona byl na Červenohorském sedle také německý ovčák Argo na stanici horské služby na Ovčárně. Argo ale již zemřel a žádný další pes ho nenahradil. Vypomáhat proto bude horská služba z Orlických Hor.

„V případě mimořádné akce, která si vyžádá nasazení více psů, se do Jeseníků přemístíme," sdělil náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar. Práce kynologů, kteří pracují u horské služby, není jednoduchá a vyžaduje velké nasazení ve volném čase. Zdaleka ne každý záchranář má také ke zvířatům vztah či má podmínky pro to, aby psa měl doma.

„Je to náročné z několika stránek, psa si každý musí koupit, pak mu při výcviku věnovat hromadu času a energie. Do doby, než má pes splněné všechny odborné zkoušky, nedostáváme příspěvek na krmivo ani na veterinární péči, což je poměrně nákladné, člověk musí být velký nadšenec," vysvětlil Jaroslav Sembdner.

Prvním lavinovým psem v Jeseníkách byl legendární ovčák Beis, kterého rovněž vycvičil Jaroslav Sembdner. Tento černý huňáč za svou kariéru zachránil několik lidských životů, v devíti letech pak odešel do psího důchodu. Jeho nástupce Don zatím v terénu naostro zasahovat nemusel.

Záchranářský pes a jeho povinnosti >> musí být velmi odolný proti stresu i hluku, je schopný absolvovat přepravu na skútru i vrtulníkem
>> práce psa musí bavit
>> není agresivní vůči lidem ani ostatním psům
>> perfektně zvládá všechny povely
>> dovede vyhledat osoby či věci v terénu, dobře cvičení psi mohou stopu cítit i tři metry pod sněhem
>> rozezná i mrtvolný pach, to se cvičí pomocí speciálních konzerv
>> místo musí označit štěkáním