Mnoho sil a potu stálo více než stovku nadšenců v sobotu 30. srpna vynesení delší než devítikilometrové šály z Ovčárny na Praděd. Vyvrcholilo tak několikaměsíční snažení čtyř stovek amatérských pletařů, kteří pokořili dosavadní český rekord z roku 2006.

Začalo to výškou Pradědu: 1492 metrů

Šálou po náročném výstupu omotali dobrovolníci nejvyšší vrchol Jeseníků. Přitom všechno začalo docela nenápadně: šála měla původně měřit 1492 metrů. „Tak jsme tady, rekord nám nikdo jen tak nevezme, hurá!" hlásil v čele průvodu děd Praděd, do jehož podoby se převtělil bývalý starosta Malé Morávky Petr Pecha.

Rekord třikrát překonali

Původním záměrem organizátorů z Malé Morávky a okolí bylo uplést šálu děda Praděda právě o délce 1492 metrů, protože tolik měří Praděd. Nakonec se ale pletení „vymklo" z rukou, a protože šály neustále přibývalo, zaútočili účastníci kampaně na český rekord.

A ten opravdu v sobotu padl, a to dokonce trojnásobně, jak Deníku potvrdil u televizní věže Michal Jurečka z Agentury Dobrý den z Pelhřimova.

„Ano, rekord skutečně padl. Šála děda Praděda měří devět kilometrů, třicet tři metrů a čtyřicet čtyři centimetrů, šálu přítomní obtočili okolo Pradědu. Dosavadní rekord z roku 2006 činil tři kilometry šedesát metrů, což je skoro třikrát méně," ujistil Michal Jurečka. Nový údaj v České knize rekordů tak teď bude patřit šále z Jeseníků.

Jednou z hlavních organizátorek kampaně byla Martina Brachtlová z Malé Morávky. „Našlo se hodně zájemců o pletení, i těch, kteří si tu dnes rekordní šálu rozkouskovali a rozebrali na památku," řekla Martina Brachtlová. Pořadatelka Brachtlová uvedla, že část šály děda Praděda pošlou i do Německa, kde postavili na kopci Wetzstein repliku věže na Pradědu.

Pletl, komu sloužily ruce

Do pletení šály se s vervou pustili pletaři z Moravskoslezského i jiných krajů. Mladí a staří, ženy i děti.

„Bylo nutné akci k propagaci našich krásných Jeseníků podpořit," řekla Hana Bruntsvyková, která na Praděd přišla spolu se svou dcerou Nelou, pro niž znamenal výstup na Praděd zpestření předposledního dne prázdnin. Dědu Pradědovi nebude letos zima z velké míry také díky Janě Urbánkové z Karlovic.

Tato pletařka podpořila kampaň čtyřmi sty padesáti metry, i když to pro ni jako dvojnásobnou maminku nebylo nic snadného. „Normálně chodím do práce, mám dvě děti, starám se o svou rodinu, u toho po večerech pletu," skromně uvedla Jana Urbánková.

Dvacítka pletařek z obce Rapotín přispěla pěti sty devíti metry. „O pletení šály děda Praděda jsme se dozvěděli z našich novin," sdělila Marta Minářová v doprovodu kamarádky Zdeny Duškové.

Cesta na Praděd byla dlouhá

Pro někoho je vyčerpávající samotný výstup na Praděd. Když se k tomu jde se šálou v devět kilometrů dlouhém lidském hadovi, je pochod o to složitější.

V průvodu bylo možno spatřit Víťu Kiedroně z Karlovic nebo Zdeňku Lazurovou z Vrbna pod Pradědem, která je členkou Spolku Přátelé Vrbenska, jehož členové napletli šály přes dvě stě metrů. „Náročný výstup se šálou byl, ale kdo má fyzičku, zvládá to," pokyvovala hlavou Zdeňka Rysová z Bruntálu.

Rekordní kampaň se zamlouvala i přihlížejícímu publiku. K průvodu se obětavě připojili také „bratři" Slováci z Trenčína, kteří si v Jeseníkách dopřávají do dnešního dne prodlouženého víkendu díky svému státnímu svátku. „Přijeli jsme za turistikou, a musím říct, že jsme velmi uchváceni zdejší přírodou a rovněž srdečností a pohodovostí zdejších lidí. Nevěděli jsme ani, že se pokoušíte o rekord, rádi jsme pomohli šálu nosit," usmíval se rekreant Ján Zámečník.